اس اس دی, سخت افزار

حافظه SSD چیست ؟

حافظه SSD

حافظه SSD چیست ؟

ما در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم حافظه SSD چیست و چه کاربردهایی دارد و چرا این حافظه با نسل‌های قبلی خود متمایز است؟ همچنین به ویژگی‌های مثبت و منفی و انواع آن نیز اشاره میکنیم.

حافظه SSD مخفف کلمه Solid State Drive به معنای درایو حالت جامد است. نسل جدید از هارد است که برای ذخیره سازی اطلاعات از آن استفاده می شود و چند سالیست که به بازار عرضه شده است.

SSD یا درایو حالت جامد را به این دلیل با این نام می شناسند که برخلاف هارد دیسک‌ها، سازوکار آن مبتنی بر چرخش اجسام و حرکت اجرای داخلیش نیست و از هیچ قطعه متحرکی استفاده نمی‌کند و ذخیره‌سازی اطلاعات را روی میکروچیپ‌ها انجام می‌دهد و مثل انواع مختلف مموری، اطلاعات را به سرعت بسیار زیاد می‌خوانند و بدون هیچ گونه استفاده‌ای از نیرو هایی چون برق، آن اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند. همچنین دارای سرعت دسترسی 35 تا 100 میکروثانیه است که عملکرد  100 برابر هارد دیسک‌های معمولی (HDD) ارائه می‌دهد. این ویژگی به دلیل وجود نداشتن قطعات مکانیکی در حافظه SSD است که بالا آمدن سیستم و اطلاعات سریع‌تر انجام می‌شود.

 

حافظه SSD

مزایا:

سرعت بیشتر SSD نسبت به هارد دیسک :

SSD ها نسبت به هارد دیسک ها سرعت به مراتب بالاتری دارند و در حالت کاربردی 2 تا 5 برابر سریع تر هستند که این افزایش سرعت به موارد مختلفی از جمله نوع SSD ، گذرگاه ارتباطی مادربورد با آن، منابع سخت افزاری دیگر نظیر پردازنده و نوع کاربرد بستگی دارد ، اما این افزایش سرعت کلی نیست و در برخی از موارد بیشتر قابل مشاهده است. بطور کلی اگر بخواهیم در این باره بگوییم در مواقعی که اطلاعات از روی دستگاه ذخیره سازی خوانده و یا بر روی آن نوشته می شود این افزایش سرعت محسوس است اما اگر نرم افزاری استفاده می کنید که بشتر از منابعی جز دستگاه ذخیره سازی استفاده می کنند، این تفاوت سرعت محسوس نیست.

برای مثال می توان نرم افزار 3D Max را مثال زد، در زمان باز کردن و بستن نرم افزار تفاوت را به وضوح متوجه می شوید اما در زمان رندر گرفتن شاید تفاوت سرعتی را نسبت به قبل احساس نکنید. مصداق دیگر زمانی است که کامپیوتر شما از هارد دسک بهره مند است و آنتی ویروس طبق زمان بندی و تنظیماتی که بر روی آن انجام شده است هر چند وقت یه بار شروع به اسکن فایل ها می کند و در این زمان بسته به تعداد و حجم فایل ها و همچنین پردازنده، کامپیوتر شما با کاهش سرعت نسبی برای انجام دیگر کارها مواجه می شود اما در زمانی که کامپیوتر از SSD استفاده می کند و این پروسه اتفاق می افتد این کاهش عملکرد کمتر احساس می شود و در مواردی به چشم نمی آید.

در نهایت استفاده از SSD ها برای خدماتی همچون خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه و همچنین افراد استفاده کننده از سیستم از لحاظ سرعتی بسیار مفید است.

آسیب ناپذیری فیزیکی در SSD:

ساختار هارد دیسک به طور خلاصه مانند گرامافون است ، شامل دیسکی که می چرخد و هدی که بر روی آن قرار می گیرد. اما در SSD اینگونه نیست و هیچ قطعه ی مکانیکی در آن وجود ندارد ، به طور کلی این حافظه ها همانند فلش درایو هایی هستند که به دسته کلیدمان آویزان می کنیم و یا همیشه داخل کیفمان برای انتقال اطلاعات همراه داریم. این نوع از حافظه ها بدلیل نداشتن قسمت متحرک در برابر ضربه، لرزش و شوک حرکتی مقاوم هستند همانند فلش درایو ها مقاوم هستند

مصرف انرژی کمتر در SSD:

همان طور که گفته شد SSD فاقد قطعات مکانیکی است و این خود موجب کاهش مصرف انرژی و همچنین مصرف بهینه تر باتری در لپ تاپ ها می شود که در نهایت زمان بیشتری را می توان از لپ تاپ در حالت باتری استفاده کرد. از طرفی دیگر طول عمر باتری که یک کالای مصرفی است افزایش می یاید و دیرتر مجبور به تعویض آن می شوید

گرمای کمتر در SSD:

در نگاه اول اهمیت کمی دارد اما باید بدانید که گرما سم قطعات الکترونیکی است. گرمای کمتر مساوی با طول عمر بیشتر است. زمانی که گرمای تولیدی یکی از سخت افزار ها (مخصوصا در لپ تاپ به دلیل محدودیت فضا) کاهش پیدا میکند در نتیجه از گرمای تولیدی کلی دستگاه کاسته می شود و باعث افزایش سرعت کاری پردازنده و سایر قطعات می شود که در طولانی مدت بیشتر به چشم می آید . برای سنجیدن تاثیر گرما بر کارایی کافی است لپ تاپ خود را حداقل پس از یکی دو سال استفاده سرویس کنید !

عملکرد بدون صدا در SSD:

اگر دقت کرده باشید بخشی از صدای کامپیوتر ها مربوط به صدای هارد دیسک آن ها می باشد که با صدای فن اشتباه گرفته می شود که خود شامل صدای چرخش دیسک و اصطکاک هد بر روی آن می شود. از طرفی دیگر هارد دیسک بعد از مدتی شروع به ایجاد صدایی شبیه خراشیدن شیئ تیز بر روی سطح صاف می کند و در زمانی که این اتفاق می افتد در حقیقت به مرحله ای از استهلاک رسیده که دیر یا زود ممکن است باعث از دست رفتن اطلاعات شود (در این گونه مواقع جدا از نوع درایو ذخیره ساز، شما باید حتما نسخه ی پشتیبان از اطلاعات خود داشته باشید) اما در SSD هیچ کدام از این صداها وجود ندارد.

ظرفیت در SSD:

حداکثر ظرفیت SSD ساخته شده تا به این لحظه 100 ترابایت است و برای هارد دیسک نیز معادل 15 ترابایت ، البته این مدل ها شاید هنوز برای استفاده همگانی در بازار جهانی وجود نداشته باشند اما این موضوع حاکی از این است که حتی با وجود جدید تر بودن تکنولوژی SSD ، حداکثر ظرفیت ساخته شده آن به نسبت هارد دیسک بیشتر است ، تا همین چند ماه پیش حداکثر ظرفیت SSD معادل 4 ترابایت بود و برای هارد دیسک برابر با 10 ترابایت که این خود از معایب تکنولوژی SSD به شمار میرفت اما امروزه تبدیل به مزیتی رقابتی شده است.

هرچند مزیت‌های هارد SSD خیلی زیاد است اما چند عیب کوچک هم دارد:

یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD ، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. هنگامی که دیسک HDD از کار می‌افتد، کارشناسان غالبا قادر هستند دست کم تا حدودی داده ها را بازیابی کنند که البته این امر خود نیز وابسته به عواملی که موجب خرابی شده اند و هم چنین شرایط فیزیکی دیسک ها است که این قابلیت در هارد SSD وجود ندارد.

یکی دیگر از ایراداتی که میتوان به SSD گرفت این است که برای نوشتن مجبور به پاک کردن است و به همین دلیل سرعت خواندن آن از نوشتن بسیار بیشتر است و به همین دلیل از این نوع حافظه با تکنولوژی خاصی که دارد برای اطلاعات بارگذاری سیستم عامل و ذخیره سازی داده های نرم افزارهایی مانند دیتابیس استفاده میشود.

در حال حاضر حافظه SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.

SSD ها مدتی پس از استفاده کند می‌شوند و اگر اطلاعات داخل آنها رو به پر شدن برود این کاهش سرعت محسوس خواهد بود چون برای هر بار نوشتن باید عملیات کپی و حذف کردن را انجام دهد و به همین دلیل سرعت مناسب اولیه را ندارد.

حافظه SSD

اولین SSD در سال ۱۹۸۸ و توسط شرکت اینتل تولید شد. در سال‌های اولیه استفاده از SDD خیلی فراگیر نبود و فقط در مصرف نظامی یا شرکت‌های فضایی کاربرد داشت. چند سال بعد اولین حافظه فلش مبتنی بر NAND ساخته شد که باعث شد سرعت عملکرد آن‌ها افزایش یابد و همچنین گرمای کمتری تولید شود، به همین خاطر است که عمر باتری لپ‌تاپ‌های مجهز به SSD نسبت به لپ‌تاپ‌های مجهز به HDD بیشتر است. همان‌طور که گفتیم استفاده از SSD در سال‌های اولیه ساختشان فراگیر نبود ولی رفته ‌رفته استفاده از حافظه‌های SSD فراگیرتر شد به‌ طوری‌که امروزه توانستند جایگاه هارددیسک‌های HDD را تصاحب کنند.

بیایید نگاهی به اجزای یک Solid State Drive بیندازیم:

 • برد مدار چاپی (Printed Circuit Board)
 • فلش مموری وظیفه ذخیره داده‌ها را بر عهده دارد (نوعی حافظه غیر – فرار NAND به طور گسترده استفاده می‌شود.)
 • کنترلر یک ریزپردازنده ویژه است که فلش مموری را به گذرگاه اصلی کامپیوتر متصل می‌کند، عملیات خواندن / نوشتن را انجام می‌دهد (سرعت عملیات بستگی به نسخه سیستم عامل دارد.)
 • حافظه نهان (Cache) برای ذخیره موقت داده‌ها در حین کار با فلش مموری استفاده می‌شود.
 • رابط اتصال، یک کانکتور فیزیکی و خود رابط برای تعامل کنترلر SSD با سیستم اصلی (SATA، PCI-Express) است.

هارد SSD

بیایید ببینیم چه رابط‌ها، کانکتورها، فرم فاکتورها و عملکردها برای SSD در بازار امروزی وجود دارد:

 1. SATA SSD(SATA I, II, III)

SATA  مخفف عبارت «Serial Advanced Technology Attachment» است. زمانیکه بحث انواع SSD به میان می‌آید، باید اشاره کرد که نوع SATA در SSD امروزه محبوب‌ترین و همچنین یکی از اولین مدل‌های SSD موجود در بازار به شمار می‌آید. ابعاد آن 2.5 اینچ است، همان اندازه HD معمولی و همان نوع رابط.

به عنوان یک رابط اتصال، SSD از SATA (Serial ATA) برای ارتباط داده‌ها با سیستم استفاده می‌کند. اگر شما یک SATA SSD دارید، تقریباً می‌توانم تضمین کنم که می‌توانید از آن با هر رایانه یا لپ تاپی که اکنون دارید استفاده کنید، حتی اگر آن کامپیوتر ده ساله باشد.

SSD های مبتنی بر SATA برای رایانه‌های قدیمی‌تر که فاقد انواع رابط‌های SSD جدید هستند و فقط اتصالات SATA دارند، مناسب‌تر هستند. یک راه عالی برای افزایش سرعت یک لپ تاپ یا رایانه قدیمی، جایگزینی هارد درایو چرخان قدیمی با درایو جامد جدید است که توانایی رایانه را برای خواندن / نوشتن داده‌ها، احتمالاً پنج برابر افزایش می‌دهد.

SATA مدلی است که مدام تغییر کرده و در نهایت به سه نسخه اصلی SATA I، SATA II و SATA III رسیده است. نرخ انتقال هر سه نسخه در زیر آورده شده است:

 • SATA 1.0: 5 گیگابیت بر ثانیه، 150 مگابایت بر ثانیه
 • SATA 2.0: 3 گیگابیت بر ثانیه، 300 مگابایت بر ثانیه
 • SATA 3.0: 6 گیگابیت بر ثانیه، 600 مگابایت بر ثانیه

برای نصب SATA SSD (I, II, III) بر روی لپ تاپ یا رایانه خود به یک درایو 2.5 اینچی و یک کابل SATA نیاز دارید.

 

 1. M.2 SATA SSD

نوع M.2 SSD جدیدتر و فرمت آن سبک‌تر و کوچک‌تر از SSD نوع SATA است. SSDهای M.2 از یک برد مدار چاپی کوچک و تراشه‌ها تشکیل شده‌اند که تا حدودی شبیه نوار RAM هستند.

بیشتر درایوهای M.2 دارای 22 میلی متر عرض و 80 میلی متر طول و تراشه‌های NAND در دو طرف هستند. استفاده از درایوهای M.2 SATA راحت‌تر است، زیرا در یک شکاف روی مادربورد نصب می‌شوند و نیازی به سیم ندارند، اما روی مادربورد رایانه شخصی یا لپ تاپ باید یک اسلات M.2 مناسب وجود داشته باشد.

یکی دیگر از مزایای M.2 انعطاف پذیری فرمت آن است که باعث شده این درایو در لپ تاپ‌ها و رایانه‌های کوچک استفاده شود. این دستگاه‌ها بسیار شبیه پلاک‌های کوچک به عرض 22 میلی‌متر اما با طول‌های متفاوت هستند: 22 میلی‌متر در 60 میلی‌متر، 22 میلی‌متر در 80 میلی‌متر و 22 میلی‌متر در 110 میلی‌متر. بنابراین SSDهای M.2 به صورت 2230، 2242، 2260، 2280 و 22110 گروه بندی شده‌اند.

در ادامه خلاصه‌ای از متداول‌ترین فرمت‌های M.2 و اندازه‌های مربوط به آن‌ها آورده شده است:

 • M.2 22110: 110 x 22 میلی‌متر
 • M.2 2280: 80 x 22 میلی‌متر (احتمالاً رایج‌ترین)
 • M.2 2260: 60 x 22 میلی‌متر
 • M.2 2242: 42 x 22 میلی‌متر

سرعت M.2 SATA SSD با SATA SSD معمولی برابر است، یعنی تا 600 مگابایت بر ثانیه.

نکته مهم: اسلات M.2 در برخی از مادربوردهای رایانه و لپ تاپ می‌تواند گذرگاه SATA یا گذرگاه PCI-E را بپذیرد، یعنی چنین دستگاه‌هایی دارای اسلات M.2 SATA یا اسلات M.2 PCI-E هستند.

اما در مادربوردهای جداگانه، اسلات‌های M.2 می‌توانند تنها یکی از آن‌ها را ارائه دهند؛ حالت M.2 SATA یا حالت M.2 PCI-E. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که آیا کامپیوتر شما با SSDهای M.2 SATA سازگار است یا خیر؟

بر این اساس، می‌توانید درایوهای M.2 SATA یا درایوهای M.2 PCI-E را به چنین مادربوردهایی متصل کنید.

اتصال SSDهای نوع M.2 پیچیده‌تر است، اما بسته به نوع سوکت روی مادربورد، می‌توان آن را به 3 روش انجام داد.

رابط M.2 می‌تواند سه تغییر کلیدی داشته باشد:

 • سوئیچ B
 • سوئیچ M
 • سوئیچ B&M

اگر یک M.2 SATA (B&M) SSD خریداری کنید و مادربورد موزد نظرتان از M.2 PCI-Express (B&M) پشتیبانی کند، SSD کار نخواهد کرد! کلیدهای اسلات M.2 روی مادربورد و لپ تاپ باید با اسلات M.2 SATA و همچنین اندازه درایو مطابقت داشته باشند.

هنگام خرید یک درایو با اتصال M.2، بسیار مهم است که کاملاً دقت کنید که چه نوع اسلاتی روی مادربورد رایانه شخصی یا لپ تاپ دارید، این اسلات به چه نوع رابطی مناسب است، چه کلیدی دارد و چه اندازه درایوهایی را پشتیبانی می‌کند.

 1. mSATA SSD

mSATA SSD نسخه کوچک SATA است. این مدل دارای یک ضریب شکل کوچک‌تر است که عمدتاً در رایانه‌های بسیار فشرده، لپ تاپ‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه (تبلت‌ها) با اسلات mSATA استفاده می‌شود و نصب یک SSD SATA با اندازه بزرگ در آن اسلات غیرممکن است.

جدیدترین mSATA ظرفیت تا 1 ترابایت و سرعت خواندن / نوشتن تا 6 گیگابیت بر ثانیه دارد. mSATA مصرف انرژی کمتری دارد. عملکرد آن پایین‌تر از SATA SSD نیست؛ با این حال، قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای دارد.

درایوهای این فرمت یک کارت کوچک با ریز مدارهای لحیم کاری شده هستند که در اسلات‌های منحصر به فرد برخی دستگاه‌ها نصب شده‌اند. مزیت اصلی mSATA مینیاتوری بودن آن است، با این حال، از همه جنبه‌های دیگر همان SATA SSD است. کارشناسان خرید چنین درایوهایی را فقط برای ارتقاء دستگاه‌هایی که کانکتور mSATA در آن‌ها ارائه شده است، توصیه می‌کنند.

در حال حاضر کانکتور mSATA در لپ‌تاپ‌ها با کانکتور M.2 تقریباً از بازار خارج شده است. با این حال تعداد بسیار کمی درایو mSATA در بازار وجود دارد.

 

 1. M.2 PCI-E SSD

PCIe یکی از انواع Solid State Drives است و با استفاده از رابط PCIe به یک سیستم کامپیوتری متصل می‌شود که به روشی جدید برای افزایش سرعت سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی تبدیل شده است.

SSDهای PCIe شکل در پورت‌های کارت گرافیک مادربورد شما قرار می‌گیرند، به همان روشی که کارت‌ها / کامپوننت‌های صوتی داخلی یا شبکه‌ای نصب می‌شوند. همچنین وقتی از NVMe SSD با استفاده از PCIe SSD استفاده می‌کنید، سریع‌ترین سرعت کامپیوتری را دریافت می‌کنید. حداکثر پهنای باند خواندن / نوشتن آن 2000 مگابیت در ثانیه است و می‌تواند تا 32 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی کند.

SSDهای PCI Express اغلب گران قیمت هستند، به همین دلیل است که معمولاً فقط در برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا استفاده می‌شوند. همچنین انواع دیگری از SSDهای کوچک‌تر وجود دارند که از اتصال PCI Express (PCIe) استفاده می‌کنند و امکان انتقال داده تا 4 برابر بیشتر از SATA 3 SSD را فراهم می‌کنند.

برای نصب PCIe SSD به اسلات PCIe M.2 روی مادربورد خود نیاز دارید. کلیدهای اسلات M.2 روی مادربورد باید با کلیدها مطابقت داشته باشند و همچنین اندازه اسلات M.2 و درایو M.2 باید هم اندازه باشد.

 1. M.2 NVMe SSD

NVMe نوعی SSD است که نام آن مخفف عبارت Non-Volatile Memory Express است. این مدل به دلیل پروتکل SSD خود که سرعت تبادل اطلاعات تا 2600 مگابیت در ثانیه را دارد، پنج برابر سریع‌تر از SATA SSD است. SSDهای NVMe دیرتر از SATA عرضه شدند و این اسلات‌ها در ابتدا برای کارت‌های گرافیک طراحی شدند، بنابراین سرعت فوق العاده‌ای دارند.

هدف این مدل افزایش عملکرد واحد است. به دلیل اتصال این پروتکل به جدیدترین و سریع‌ترین فناوری PCI Express یک M.2 NVMe SSD می‌تواند سرعت انتقال اطلاعات بیشتری (در مقایسه با SATA SSD) داشته باشد.

این SSDها گران قیمت‌تر از SATA هستند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. مشاغل در مقیاس بالا، کامپیوترهای با کارکرد فشرده و سرورهای بزرگ از NVMe استفاده می‌کنند. همچنین این مدل با حافظه فلش و کاهش I/O Bridge و تأخیر کار می‌کند.

سرعت درایوهای NVMe می‌تواند به نرخ رابط 32 گیگابیت بر ثانیه با توان خروجی 3.9 گیگابایت بر ثانیه برسد. اگر کاری را انجام می‌دهید که به عملکرد دیسک زیادی نیاز دارد، مانند بازی یا ویرایش ویدئو با وضوح بالا، این مدل می‌تواند بسیار برایتان مفید باشد. ظرفیت ذخیره سازی آن تا 4 ترابایت است.

برای نصب PCIe NVMe بیشتر اوقات به یک مادربورد با فرم فاکتور PCIe، M.2، U.2 نیاز دارید.

هارد SSD

چگونه SSD مورد نظر را از بین انواع آن انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب نوع SSD، موارد خاصی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • بودجه،
 • ترجیحات در ساخت،
 • مادربورد لپ تاپ / رایانه شما باید با آن سازگار باشد، همان‌طور که CPU شما با مادربورد سازگار است،
 • نیازهای عملکردی.
 • برای رایانه‌های شخصی مدرن:

 • اگر رایانه یا لپ تاپ با زیرساخت مدرن یا کمی قدیمی‌تر دارید، سیستم شما می‌تواند هر دو درایو 2و 2.5 اینچی را پشتیبانی کند. شما می‌توانید یکی از این موارد یا حتی ترکیبی از آن‌ها را انتخاب کنید – M.2 برای درایو بوت و دومی برای ذخیره سازی اضافی. چنین اقدامی به هم ریختگی کابل‌ها را کاهش می‌دهد و سرعت فوق العاده‌ای را به رایانه شما اضافه می‌کند.
 • برای کامپیوترهای قدیمی:

 • برای رایانه‌های رومیزی قدیمی‌تر، احتمالاً یک درایو 2.5 اینچی. برخی درایوهای 2را انتخاب می‌کنید. اگر مادربورد شما دارای اسلات PCIe 3.0 است، می‌توانید به سراغ کارت‌های آداپتور افزودنی PCIe بروید که به شما امکان می‌دهد درایوهای M.2 را نیز بپذیرید.
 • اگر لپ تاپ خود را به روز می‌کنید و به فضای ذخیره سازی سریع کمتر از 2 ترابایت نیاز دارید، می‌توانید 2 SATA SSDرا در نظر بگیرید.
 • برای درایو NVMe:

در صورتی که در حال ساختن یک مرکز کاری پیشرفته یا رایانه بازی بدون محدودیت بودجه هستید، همچنین اگر می‌خواهید سروری ایجاد کنید که میزبان برنامه‌ای با فضای ذخیره سازی فشرده باشد، SSD‌های NVMe ممکن است برای شما متناسب‌تر باشند.

SSD

سؤالات متداول

آیا نوع SSD که تهیه می‌کنم مهم است؟

بله، انواع مختلف SSD تأثیر متفاوتی بر عملکرد کامپیوتر شما خواهند داشت. نوع SSD بر زمان بوت، بارگذاری برنامه‌ها و سازگاری آن تأثیر می‌گذارد. همچنین طول عمر آن‌ها نیز متفاوت است.

 

آیا می‌توانم هم‌زمان از SSD و HDD استفاده کنم؟

بله امروزه برای لپتاپ‌ها استفاده همزمان از SSD و HDD روش به شدت موثر و مقرون به صرفه‌ای است که بسیار توصیه می‌شود. حجم پایین‌تری دارد و می‌توانید برای اجرای سیستم عامل، نرم‌افزارهای سنگین‌ و بازی‌ها از SSD استفاده کنید. در نتیجه با نصب کردن ویندوز و برنامه‌های موردنظر روی SSD می‌توانید راندمان کلی و سرعت لود و اجرا را بهبود ببخشید.

 

کانکتور SATA Express چیست؟

کانکتور SATA Express یک اتصال هیبریدی است که استاندارد SATA را با امکان اتصال مستقیم به مادربورد از طریق درگاه‌های PCIe ترکیب می‌کند. نکته جالب در مورد این رویکرد این است که اگر یک اسلات SATAe روی مادربورد استفاده نمی‌شود، می‌تواند تا دو دستگاه را از طریق SATA «عادی» متصل کند، بنابراین عملکرد بهتری را به دست می‌آورد – چیزی شبیه به RAID. این تکنیک سیستم را سریع‌تر و ایمن‌تر می‌کند. از لحاظ تئوری، SATA Express می‌تواند به سرعت انتقال داده تا 16 گیگابیت بر ثانیه دست یابد.

 

کانکتور U.2 SDD و U.2 چیست؟

U.2 SSD دارای یک رابط U.2 (که قبلاً SFF-8639 نامیده می‌شد) و یک استاندارد رابط است که توسط SSD Form Factor Working Group (SWG) تعریف شده است. U.2 برای بازار سازمانی توسعه یافته است و از استانداردهای رابط PCI-E، SATA، SATA-E و SAS پشتیبانی می‌کند و نرخ انتقال داده بالایی را ارائه می‌دهد. برای اینکه یک SSD با کانکتور U.2 کار کند، باید توسط مادربورد رایانه ارائه شود.

 

آیا SSD باعث افزایش فریم بر ثانیه (FPS) می‌شود؟

SSD شما مستقیماً فریم بر ثانیه شما را افزایش نمی‌دهد، اما به جلوگیری از کند شدن در بازی‌های سنگین‌تر کمک می‌کند. ذخیره سازی بازی در حافظه SSD به باز کردن و بارگذاری سریع بازی و نقشه‌های آن کمک می‌کند.

 

آیا یک SSD با ظرفیت 256 گیگابایت بهتر از یک هارد 1 ترابایتی است؟

اگر به دنبال فضای ذخیره سازی بیشتر با قیمت پایین‌تر هستید، به دنبال هارد 1 ترابایتی باشید. در غیر این صورت، اگر به دنبال سرعت کامپیوتری و محاسباتی بالا هستید، یک SSD با ظرفیت 256 گیگابایت برای شما عالی خواهد بود زیرا همچنان 4 تا 10 برابر بهتر از HDD است.

 

آیا می‌توانید SSD را روی هر لپ تاپی نصب کنید؟

بله، یک SSD داخل هر لپ تاپی جای می‌گیرد، اما برای نصب صحیح SSD باید ابعاد و مشخصات آن را در دفترچه راهنمای لپ تاپ خود بررسی کنید. اکثر لپ تاپ‌ها از حافظه‌های 2.5 اینچی SATA SSD پشتیبانی می‌کنند.

 

نتیجه گیری

بسیاری از مردم می‌پرسند که آیا فناوری SSD نشان دهنده پایان دوران هارد دیسک است؟ به سختی می‌توان به چنین سؤالی پاسخ داد. HDها هنوز هم نسبت هزینه و فایده مناسبی نسبت به ظرفیت ذخیره سازی‌شان دارند، ناگفته نماند که این دستگاه‌ها دوام متوسط ​​رضایت بخشی دارند.

حافظه‌های SSD هزینه ذخیره سازی بالاتری دارند و شرکت‌های سازنده همچنان در حال تلاش برای اصلاح هارد دیسک‌ها و افزایش ظرفیت و دوام آن‌ها هستند. این دو مقوله احتمالاً برای مدت طولانی در کنار هم زندگی می‌کنند.

امیدوارم اکنون دانش کافی را در مورد SSDها و انواع Solid State Drives به دست آورده باشید. همچنین، به یاد داشته باشید که من سرعت آن‌ها را در بهترین سناریوها توضیح دادم، و ممکن است این سرعت نوسان داشته باشد و گاهی اوقات SSDها از سرعت پایین‌تری برخوردار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *