وبلاگ

چند گیگ رم نیاز دارم؟!

هر رایانه شخصی از چندین مولفه تشکیل شده است که با هم ترکیب می شوند و کامپیوتر را به ابزاری مفید تبدیل می کنند. واحد پردازش مرکزی (CPU) ، واحد پردازش گرافیک (GPU) ، حافظه رم ، فضای ذخیره سازی ، نمایشگر و سایر موارد دیگر وجود دارد که همگی برای انجام کارها با رایانه بسیار حیاتی هستند. در این قسمت ، ما قصد داریم حافظه دسترسی تصادفی (RAM) را که می توانید آن را حافظه کوتاه مدت رایانه شخصی بدانید ، بررسی کنیم.

اصول اولیه RAM

RAM حافظه "فرار" است ، به این معنی که فقط هنگامی که انرژی دریافت میکند، اطلاعات را حفظ می کند. چه کامپیوتر را عمداً چه به طور تصادفی خاموش کنید (همانطور که در قطع برق اتفاق می افتد)، تمام محتوای RAM از بین می رود. به همین دلیل فضای ذخیره سازی طولانی مدت مانند درایوهای دیسک سخت (HDD) و درایوهای حالت جامد SDD)) برای ذخیره اطلاعات هنگام خاموش شدن برق وجود دارد.

میزان رم مورد استفاده در رایانه از عناصر مهم عملکرد آن است. تمام اطلاعاتی که سیستم عامل و برنامه های شما هنگام پردازش فعال باید از آن استفاده کنند ، باید در RAM موجود باشد.

اگرچه هنگامی که مقدار زیادی اطلاعات برای ذخیره در RAM وجود دارد اطلاعاتی که سیستم به طور فعال از آنها استفاده نمی کند ، می تواند در حافظه در "پرونده های مبادله" ذخیره شود؛ اما روند تبادل دائمی اطلاعات در فضای ذخیره سازی کندتر از کار مستقیم با آن در RAM است.

بنابراین با تمام این گفته ها: به چه مقدار RAM نیاز دارید؟ یعنی چه مقدار RAM برای عملکرد روان کامپیوتر شما و به حداقل رساندن استفاده از فایلهای swap لازم است؟ حافظه رم گران است و مقدار کمی انرژی نیز استفاده می کند که مورد توجه نوت بوک هایی است که باید با باتری کار کنند. در  نتیجه هرچه بیشتر هزینه کنید، رم بیشتری دریافت میکنید و مصرف انرژی هم بالاتر میرود. طبق معمول در این نوع سوالات پیکربندی ، پاسخ کاملاً به نحوه استفاده شما از رایانه بستگی دارد. توصیه می کنیم هنگام تصمیم گیری درباره میزان RAM ، بدترین حالت را در نظر بگیرید. به زبان ساده ، بهتر است گاهی اوقات "بیشتر از حد نیاز" RAM داشته باشید تا اینکه نیاز داشته باشید ولی RAM کافی نداشته باشید.

دسک تاپ در مقابل نوت بوک

امروزه بیشتر RAM ها به صورت ماژول های حافظه دو خطی (DIMM) ساخته می شوند که تراشه های حافظه را به مقدار مشخصی از RAM اضافه می کند. بیشتر RAM ها امروزه از رابط نرخ داده دو برابر (DDR) استفاده می کنند و استانداردهای محبوب فعلی DDR3 و DDR4 هستند.

ما در مورد جزئیات صحبت نخواهیم کرد ، اما بیشتر RAM که برای دسک تاپ استفاده میشود، سرعت DDR4 RAM خواهد بود در حالی که رمی که در رایانه نوت بوک معمولی مجهز وجود دارد، DDR3 یا گاهی DDR4 است.

آنچه در اینجا باید به خاطر بسپاریم این است که RAM در رایانه های رومیزی به راحتی قابل افزایش یا کاهش است. مادربردهای دسکتاپ دارای چندین اسلات RAM هستند ، معمولا بین دو تا هشت اسلات. همچنین RAM DIMM ها در اندازه های مختلف ، از زیر یک گیگابایت تا نسخه های 64 گیگابایتی ارائه می شوند ، مادربردها طیف وسیعی از ظرفیت RAM را می پذیرند. اگر در حال ساخت رایانه شخصی خود هستید ، فقط می توانید از برخی از اسلات های RAM موجود استفاده کنید و برخی را باز بگذارید تا بعداً RAM بیشتری اضافه کنید. همچنین می توانید RAM را در صورت لزوم تا حدودی که مادربرد می تواند بپذیرد ، ارتقا دهید.

رایانه های شخصی نوت بوک موجودات متفاوتی هستند.  بعضی از نوت بوک ها از DIMM استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر RAM را مستقیماً روی مادربرد لحیم می کنند. امروزه بسیاری از نوت بوک ها کاملاً مهر و موم شده اند و قابل ارتقا نیستند ، به این معنی که میزان رم انتخابی هنگام خرید نوت بوک همان چیزی است که همیشه خواهید داشت. این تصمیم در مورد مقدار RAM، خرید را پیچیده می کند - اگر نوت بوکی را انتخاب کنید که حافظه RAM کافی ندارد ، هرگز نمی تواند عملکرد لازم را ارائه دهد.

علاوه بر این ، باید مطمئن شوید که رایانه شخصی انتخابی شما می تواند مقدار RAM مورد نیاز شما را نصب کند. این به معنای انتخاب دسک تاپ با اسلات RAM کافی است که از DIMM های بزرگ پشتیبانی می کند. بیشتر نوت بوک های امروزی حداکثر 16 گیگابایت رم دارند ، به این معنی است که در صورت نیاز به تنظیم 32 گیگابایت رم یا بیشتر ، گزینه های نوت بوک شما محدود می شود.

 

گرافیک سرهم‌شده در مقابل گرافیک گسسته

نکته دیگر هنگام پیکربندی RAM این است که کامپیوتر شما از چه نوع سخت افزار گرافیکی استفاده خواهد کرد. دو نوع گرافیک در بازار وجود دارد: آنهایی که درون CPU ساخته می شوند ، گرافیک سرهم‌شده یا یکپارچه نامیده می شوند و آنهایی که جداگانه هستند و GPU های گسسته نامیده می شوند.

همه اینها بسیار پیچیده است ، اما قسمت مهم این است که برخی از گرافیک های یکپارچه ، مانند آخرین پردازنده های Core اینتل، از برخی از RAM سیستم رایانه شما برای نگهداری اطلاعات مورد نیاز برای درایو صفحه نمایش استفاده می کنند. از طرف دیگر، GPU های گسسته تمایل دارند که حافظه اختصاصی خود را داشته باشند ، بنابراین در صورت وجود ، از RAM سیستم استفاده نمی کنند.

بنابراین اگر رایانه ای خریداری می کنید که گرافیک یکپارچه دارد ، باید هنگام تعیین میزان RAM موردنیاز خود این نکته را در خاطر داشته باشید. جدیدترین پردازنده های گرافیکی یکپارچه از نظر تئوری می توانند به نیمی از RAM سیستم دسترسی داشته باشند ، اگرچه احتمالاً تقریباً از این میزان RAM معمولاً استفاده نخواهند کرد. فقط بخاطر داشته باشید که اگر رایانه ای با گرافیک یکپارچه خریداری می کنید ، RAM کمی برای سیستم عامل و برنامه های خود در دسترس خواهید بود.

بنابراین ، چقدر RAM نیاز دارم؟

وقتی رایانه شخصی خود را روشن می کنید ، سیستم عامل شما در RAM بارگذاری میشود. این بدان معنی است که شما فقط برای راه اندازی رایانه خود به کمترین میزان حافظه نیاز دارید. رایج ترین سیستم عامل های امروزی ویندوز 10 ، macOS و سیستم عامل Chrome هستند. از این میان سیستم عامل Chrome کمترین تقاضا را دارد ، اما آن هم از داشتن RAM کافی سود میبرد.

البته ، هیچ کس فقط برای اجرای سیستم عامل رایانه خریداری نمی کند. حداقل ، اکثر افراد قصد دارند از یک مرورگر وب مانند Chrome ، Firefox یا Edge ، همراه با یک سرویس گیرنده ایمیل و ترکیبی از برنامه های مفید مانند برنامه های مجموعه Microsoft Office استفاده کنند.

توصیه ما به صورت زیر است:

کمتر از 4 گیگابایت: توصیه نمی شود

امروزه اکثر رایانه های شخصی حداقل 4 گیگابایت رم دارند و فقط روی ابتدایی ترین سیستم ها 2 گیگابایت رم می گذارند. مگر اینکه از سیستم عامل Chrome استفاده کنید ، و حتی در این صورت فقط اگر بخواهید با حداقل مجموعه ای از برگه های مرورگر و سیستم عامل Chrome یا برنامه های Android کار کنید ، توصیه نمی کنیم رایانه با کمتر از 4 گیگابایت RAM بخرید یا پیکربندی کنید.

4 گیگابایت تا 8 گیگابایت: حداقل تنظیمات برای کاربران بهره وری

اگر از ویندوز 10 یا macOS استفاده می کنید یا کاربر سیستم عامل Chrome هستید و کارهای سنگین دارید، حداقل 4 گیگابایت حافظه رم می خواهید. جای تعجب نیست که این متداول ترین پیکربندی است که امروزه برای خرید موجود است. داشتن حداقل 4 گیگابایت رم به شما امکان می دهد تعداد معینی از برگه های مرورگر را بارگیری کرده و حافظه کافی برای استفاده از ایمیل ، کار با برنامه هایی مانند Microsoft Word و انجام بازی های معمولی در اختیار داشته باشید. این باعث می شود 4 گیگابایت برای اکثر کاربران حداقل مشخصات خوبی باشد.

8 گیگابایت تا 16 گیگابایت: مناسب ترین حالت

بسیار معمول است که کاربران، خیلی از برنامه های خود را به طور هم زمان اجرا می کنند. بسیاری از افراد هم دوست دارند چندین برگه مرورگر را به طور هم زمان باز کنند ، و به وب سایت هایی دسترسی پیدا کنند که گرافیک زیادی را نمایش می دهند ، برنامه های وب مختلفی را اجرا می کنند و ویدئو پخش کنند. روی هم رفته، همه اینها بدان معنی است که RAM موجود می تواند به سرعت مورد استفاده قرار گیرد.

 نتیجه نهایی این است که اگر شما همزمان از برنامه های زیادی استفاده میکنید، RAM بیشتری می خواهید. برای اکثر افراد، این به معنای پیکربندی سیستم با حداقل 8 گیگابایت است و به همین دلیل است که این مقدار حتی برای رایانه های شخصی انتخاب می شود. اگر شما یک نوت بوک خریداری می کنید که اجازه ارتقا RAM را ندارد ، 8 گیگابایت یک گزینه اساسی مناسب است ، در حالی که 16 گیگابایت فضای کافی برای هر آنچه که از رایانه شما به مدت طولانی نیاز دارید ، فراهم می کند.

16 گیگابایت تا 32 گیگابایت +: مناسب کارهای سنگین

برخی از برنامه ها ، مانند برنامه های خلاقانه Adobe ، CAD و بازی های سنگین، می توانند به تنهایی از مقدار زیادی RAM استفاده کنند. اگر عکاس هستید و از Adobe Photoshop یا برنامه پیشرفته دیگری برای ویرایش عکس استفاده می کنید ، فیلمبردار هستید و از Adobe Premiere یا ویرایشگر ویدیوی دیگری استفاده می کنید یا اتوکد برنامه کاری شماست، ممکن است 8 گیگابایت حافظه RAM کافی نباشد.

برای آن افراد حداقل 16 گیگابایت توصیه می کنیم. همین امر در مورد گیمرهای حرفه‌ای و حتی در مورد کاربران با بهره وری بالا که می دانند از تعداد زیادی برنامه به طور هم زمان استفاده می کنند ، صدق می کند.

مشخصات توصیه شده را بررسی کنید

یک قدم مهم در هنگام تصمیم گیری RAM خود این است که با شخص توسعه دهنده نرم افزار، مشخصات حداقل و توصیه شده برای نرم افزار انتخابی خود را بررسی کنید. در بعضی موارد ، ممکن است از میزان RAM مورد نیاز یک برنامه داده شده متعجب شوید و بخاطر داشته باشید که احتمالاً می خواهید بیش از یک برنامه را همزمان اجرا کنید. به عنوان مثال ، بازی Destiny 2 حداقل 6 گیگابایت رم را پیشنهاد کرده و 8 گیگابایت را برای بهترین عملکرد توصیه می کند. نسخه Adobe Premiere Pro CC آوریل 2018 ، 8 گیگابایت را به عنوان حداقل RAM معرفی کرده و 16 گیگابایت یا بیشتر را توصیه می کند. به طور مشابه ، Autodesk AutoCAD 2019 ، 8 گیگابایت را با 16 گیگابایت یا بیشتر توصیه می شود.

به طور کلی ، ما حداقل 4 گیگابایت رم را به شما پیشنهاد می کنیم و فکر می کنیم اکثر کاربران با 8 گیگابایت رم خوب عمل می کنند. اگر یک کاربر با کارهای سنگین هستید ، اگر بازیها و برنامه های پرمخاطب روز را اجرا می کنید ، یا اگر می خواهید مطمئن شوید که برای نیازهای آینده خود تحت پوشش هستید ، 16 گیگابایت یا بیشتر را انتخاب کنید.

 

منبع:www.pcgamer.com

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش