وبلاگ

انواع پنل در نمایشگر ها

اکثر مردم این حقیقت را میدانند که مانیتورها دارای رزولوشن و اندازه صفحه نمایش مختلف هستند، می توانند مات یا براق باشند و همچنین ویژگی های خاصی مانند نرخ تازه سازی 120 هرتز و قابلیت های سه بعدی را ارائه دهند. دامنه تنوع نمایشگرها و مشخصات مختلف آنها می تواند بسیار گسترده باشد و اینکه لزوماً نمی توانید به ارقام "روی کاغذ" اعتماد کنید. یکی از جنبه های اساسی یک مانیتور LCD که نحوه عملکرد آن را تعیین میکند، نوع پنل است. اگرچه زیرمجموعه های مختلفی برای آن وجود دارد ، ولی همه مانیتورهای مدرن به طور کلی در یکی از سه دسته زیر با ویژگی های عملکردی مختلف قرار می گیرند.

پنل های TN (TWISTED NEMATIC):

تا همین اواخر مانیتور پنل TN در همه جا در بازار حضور داشته است. تولیدکنندگان معمولاً مشتاق هستند که در مشخصات خود به این نکته بپردازند که آیا نوع "جایگزین" پانل استفاده می شود. ویژگی های عمومی این پنل شامل هزینه ساخت نسبتاً کم و سطح پاسخگویی نسبتاً بالایی است. پیکسل ها به سرعت حالت خود را تغییر می دهند که به روانتر نشان دادن تصاویر کمک می کند. برخی از نمایشگرهای Twisted Nematic دو برابر سرعت تازه سازی معمول (120 هرتز به جای 60 هرتز) دارند که به آن این امکان را می دهد که از فناوری های "شاتر سه بعدی فعال" استفاده کند و به آن امکان می دهد در هر ثانیه دو برابر اطلاعات بیشتری را نشان دهند تا تجربه بازی روان تری داشته باشید. در حال حاضر از این هم فراتر رفته است ، با نسخه های جدیدتر که دارای نرخ تازه سازی 144 هرتز یا بالاتر هستند و هدف آن صرفاً یک تجربه روان دو بعدی است تا 3D (عینک های استریوسکوپی) .

اگرچه طی این سالها جهشها و بهبودهایی در این بخش انجام شده است ، اما عملکرد تصویر غالباً یک ضعف نسبی در فناوری TN محسوب می شود. یک مانیتور TN خوب می تواند تصویری واضح و زنده را با کنتراست خوب تامین کند - معمولاً 1000:1  با هر حالت "کنتراست پویا" غیرفعال. اشکال اصلی همان زاویه دید نسبتاً محدود است که غالباً به صورت 170 درجه افقی و 160 درجه عمودی ذکر می شوند که فقط اندکی کمتر از آنچه برای سایر فن آوری های پنل ذکر شده است ، است. در واقع اگر صفحه را از کنار یا به ویژه از بالا یا پایین مشاهده کنید ، تغییر رنگ مشخص شده و حتی "وارونگی" مشاهده خواهید کرد.

به خصوص در مدل های بزرگتر TN ، اگر مستقیماً روبه روی آن نشسته باشید ، زاویه دید نسبتاً محدود نیز بر عملکرد تأثیر می گذارد. در صورت مشاهده مرکز صفحه ، چشمان شما در مقایسه با مشاهده مناطق پیرامونی ، زاویه دید را کاهش می دهد. یک سایه می بینید که بسته به موقعیت آن در صفحه متفاوت نشان داده می شود - به ویژه مشخص است که تاریک تر نسبت به بالای صفحه و به سمت پایین سبکتر است. به همین دلیل ، دقت و ثبات رنگ باعث می شود که آنها گزینه نامناسبی برای "کارهایی که در آنها رنگ مهم است" مانند طراحی و عکاسی باشند. اگر نزدیکتر به صفحه بنشینید، این تغییرات در گاما و اشباع بیشتر است.

 

پانل های VA (Vertical Alignment):

اگر یک مانیتور LCD می خواهد رنگ سیاه را نشان دهد ، فیلتر رنگ به گونه ای قرار می گیرد که نور کمتری از پس زمینه عبور کند. اکثر مانیتورهای LCD در این زمینه کار متوسطی انجام می دهند اما این فیلترینگ عالی نیست و بنابراین رنگ سیاه ممکن است آنطور که باید عمیق به نظر نرسند. یک نقطه قوت قطعی از پنل VA ، کارایی آن در جلوگیری از نور پس زمینه است که نباید عبور کند. این باعث می شود رنگ سیاه عمیق تر و نسبت کنتراست بالاتری در حدود 2000 وجود داشته باشد: 1 - 5000: 1 با حالت های "کنتراست دینامیکی" غیرفعال -که چندین برابر بیشتر از سایر فناوری های LCD است. همچنین کمتر در معرض "BLEEDING" یا "کدر شدن" به سمت لبه های صفحه هستند ، که می تواند چنین صفحاتی را کاندیداهای مناسبی برای علاقه مندان به فیلم کند و همچنین از آنها برای کارهای عمومی استفاده کنند. متأسفانه ، چنین مسائلی هنوز هم می تواند برخی از واحدها را از هر نوع پنل آزار دهد.

یکی دیگر از مزایای اصلی VA بهبود زاویه دید و بازتولید رنگ در مقایسه با TN است. تغییر رنگ در صفحه و "خارج از زاویه" کمتر مشخص است ، در حالی که سایه ها را می توان با دقت بیشتری تولید کرد. از این نظر ، آنها کاندیداهای بهتری برای کارهای حیاتی رنگ هستند ، اما در این زمینه به اندازه IPS و فن آوری های مربوطه که بعداً تولید شد، قدرت ندارند. در مقایسه سایه در مرکز صفحه نمایش در مقابل همان سایه نسبت به لبه ها یا پایین صفحه ، در یک موقعیت مشاهده طبیعی ، ضعف میزان اشباع وجود دارد. این کاهش اشباع را می توان در قسمت بالاتر از صفحه نمایش ، به ویژه در صفحه های بزرگتر یا اگر چشمان شما با مرکز صفحه یا پایین تر همخوانی دارد ، مشاهده کرد.

همچنین تغییراتی در گاما مشاهده می شود که بیشتر در سایه های خاکستری یا پاستلی دیده می شود ، اما در جاهای دیگر نیز مشاهده می شود. به نظر می رسد سایه گفته شده به راحتی و حتی با کمی حرکت سر روشن یا تیره می شود. برخی از مدل های VA به دلیل این تغییر و تحولات تقریباً دارای اثر "مخروطی" یا "تونلی" هستند و مناطق پیرامونی آن به طور محسوسی کسل کننده تر از توده مرکزی صفحه هستند. این امر همچنین جزئیات تاریک را به صورت مرکزی می پوشاند و می تواند جزئیات اضافی ناخواسته محیطی را نشان دهد.

ضعف مشترک در مدل های VA مربوط به سطح نسبتاً پایین پاسخگویی پیکسلی در بعضی جاها است. در هنگام نمایش سایه های خاصی ، پیکسل ها از یک حالت به حالت دیگر دیگر تغییر می کنند که منجر به تاری بیشتر در حین حرکت روی صفحه می شود. در برخی موارد شدید ، به نظر می رسد که همه چیز به یک دود تبدیل می شود.

برخی از انواع پنل VA مدرن که در نمایشگرهای رایانه شخصی استفاده می شود شامل پنل های نوع SVA، MVA و AAS. مدل های اخیر با استفاده از پانل های AU Optronics VA و Samsung SVA به طور کلی از پیکسل مازاد استفاده می کنند و این مشکل تصویر دودمانند را ندارند. آنها در واقع با برخی از مدلهای مدرن IPS از نظر برخی از انتقالهای پیکسل همتراز هستند ، این چیزی است که تولیدکنندگان با دادن پاسخهای خوش بینانه ، آن را ضمانت می کنند. 4ms سرعتی متدوال و شناخته شده است و می توان انتظار داشت که برخی انتقال های پیکسل با این سرعت انجام شوند. انتقالهای دیگر پیکسل ، به ویژه در مواردی که سایه های تیره در انتقال نقش دارند ، هنوز نسبتاً کند هستند.

 

پنل های IPS  (In-Plane Switching) ، PLS (Plane to Line SwitchingAHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle):

هنگامی که بحث سر نتیجه نهایی باشد، این سه فناوری اساساً بسیار شبیه به هم هستند. تفاوت اصلی این است که فناوری IPS بیشتر توسط LG Display ، فناوری PLS توسط Samsung و AHVA توسط AUO توسعه داده می شود. این موارد گاهی اوقات به سادگی به عنوان پنل های 'نوع IPS' شناخته می شوند. سایر تولیدکنندگان پنل‌ها، دارای فناوری های 'IPS-type' هم هستند ، از جمله اینولوکس با فناوری (AAS (Azimuthal Anchoring Switch که انواعی از VA نیز دارد. دلیل اصلی محبوبیت این محصولات دقت رنگ ، قوام و زاویه دید برتر آنها در مقایسه با سایر فناوری های LCD است. هر سایه با "هویت" خاص خود بدون در نظر گرفتن موقعیت خود بر روی صفحه نمایش متمایز باقی می ماند. این در برخی از مدل ها با طیف گسترده ای از رنگ (افزایش دامنه سایه و اشباع بالقوه) همراه است تا ظاهری پر جنب و جوش در صفحه نمایش داشته باشد. سازگاری گاما نیز قوی است زیرا اطمینان حاصل می کند که سایه های تیره در کل صفحه ظاهر میشود تا اینکه در یک بخش بسیار روشن و در بخش دیگر بسیار تیره باشد. این سازگاری در گاما و اشباع باعث می شود که پنل های نوع IPS به طور ویژه کاندیداهای خوبی برای کارهای "حیاتی" باشند. کسانی که از وضوح رنگی که در تمام صفحه به خوبی حفظ می شود خوششان می‌آید، ممکن است از استفاده از آنها برای بازی ، فیلم و کارهای رومیزی نیز لذت ببرند.

طیف بسیار خوبی از مانیتورهای مقرون به صرفه از نوع IPS از اکثر تولیدکنندگان اصلی ، از جمله Dell ، LG ، Acer ، AOC و ASUS در دسترس است. این بدان معنی است که عکاسان ، طراحان یا کاربران عادی با بودجه کم نیز می توانند از این فناوری استفاده کنند. بسیاری از مانیتورهای مدرن از نوع IPS نیز بسیار پاسخگوتر از نمونه های VA خود هستند و در برخی موارد رقیب موثر بسیاری از مانیتورهای TN هستند. پاسخگویی به طور سنتی یک نطقه ضعف قابل توجه برای پنل های IPS بود. به دلیل پیشرفتهای چشمگیر در پاسخگویی پیکسل و نرخ تازه سازی ، برخی از مدلهای مدرن در میان گیمرهایی که عملکرد رنگ برای آنها بسیار مهم است، جایگاه بالایی یافته اند. اکنون پنل های 144 هرتز از این نوع رایج هستند.

زمینه دیگر ضعف سنتی کنتراست بود. یک سری از پیشرفت ها در این بخش انجام شده است ، بیشتر پنل های این نوع مشابه نمونه های TN خود در آن بخش هستند (نسبت کنتراست 1000: 1 بدون کنتراست دینامیکی). بعضی ها کمی قوی تر هستند، بعضی ها کمی ضعیف تر. یک مسئله دردسرساز که برخی از افراد متوجه آن شده اند ، "درخشش" هنگام مشاهده محتوای تاریکی است که ناشی از رفتار نور در این صفحات است.

نتیجه گیری

سه پنل اصلی صفحه وجود دارد که در نمایشگرهای LCD مدرن استفاده می شود. از نوع TN ، VA و IPS. تا همین اواخر TN متداول ترین بود که عملکرد تصویر مناسب و پاسخگویی بالایی را با قیمت مناسب ارائه می داد.  VAبه طور کلی کم سرعت ترین نوع صفحه فعلی است اما کنتراست نسبتاً قوی و بهبود عملکرد در رنگ نسبت به فناوری های TN را ارائه می دهد. IPS ، PLS و AHVA پادشاهان رنگ هستند که عملکرد ثابت و دقیق را در این زمینه ارائه می دهند و از زاویه دید عالی ، پاسخگویی قابل احترام و کنتراست مناسبی برخوردار هستند. در واقع این به خود کاربر بستگی دارد که مزایا و معایب مانیتورهایی را که مقایسه می کند، بسنجد. درک ویژگی های عملکرد کلی پانل های مختلف یک نقطه شروع عالی است.

 

منبع:www.pcgamer.com

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش