وبلاگ

کامپیوترهای گیمینگ در مقابل کامپیوترهای کاری: تفاوتها و چیزهایی که باید بدانید!

اگر تا به حال رایانه خریده اید ، احتمالاً با عباراتی مانند رایانه کاری ، گیمینگ و رایانه شخصی روبرو شده اید. متأسفانه ، بازاریابی در مورد این عبارات می تواند درک اینکه چه نوع سخت افزاری در آنها وجود دارد، دشوارتر کند. با این حال ، تفاوت های قابل توجه و مهمی بین یک کامپیوتر بازی ، یک سیستم کاری و سایر انواع رایانه وجود دارد. بیشتر این تفاوت ها به نوع نیاز شما برای استفاده از رایانه بستگی دارد ، اما برخی از تفاوتها فراتر از این حد است.
 

ایستگاه کاری چیست؟

ایستگاه های کاری رایانه هایی هستند که برای استفاده توسط متخصصان ، به ویژه کسانی که به نوعی وظیفه محاسباتی و عملیاتی انجام می‌دهند ، مورد استفاده قرار می گیرند. این متخصص ممکن است مهندسی باشد که یک برنامه مدل سازی سه بعدی را اجرا می کند ، یک هنرمند دیجیتال که تصاویر متحرک را ایجاد می کند ، یا یک دانشمند داده که در حال تحقیق و پژوهش است. در هر صورت ، اینها افرادی هستند که نیاز به انرژی بیشتری نسبت به رایانه شخصی دارند و این بدان معنی است که آنها به "ایستگاه کاری" (workstation) نیاز دارند.

بارزترین ویژگی های یک ایستگاه کاری، پردازنده قدرتمند است و معمولاً بیشتر از آن چیزی که در یک کامپیوتر متوسط خواهید یافت، به حافظه رم نیاز دارد. معمولاً در سایر بخشها هم سطح نسبتا بالاتری دارند، و این برای این است که یک قطعه به قطعه‌ی دیگر فشار وارد نکند و عملکرد رایانه دوام بالاتری داشته باشد. ایستگاه های کاری اغلب به طور ویژه برای حفظ عملکرد در طول زمان ساخته می شوند ، که به قطعاتی احتیاج دارد که برای استفاده طولانی‌مدت ساخته شده اند.

رایانه گیمینگ چیست؟

مانند یک ایستگاه کاری ، یک رایانه گیمینگ باید از یک رایانه معمولی قویتر باشد. بازی های مدرن به مشخصات فنی بالاتری نیاز دارند، به همین دلیل یک کامپیوتر بازی قدرتمند به قطعاتی نیاز دارد که بسیار قدرتمندتر از آن چیزی باشند که بیشتر کاربران رایانه های شخصی غیر بازی به آن احتیاج دارند. اجرای بازی ها یک فرآیند خاص است و رایانه های گیمینگ باید برای این فرآیند به طور خاص بهینه شوند. در نتیجه، اختلافات بین یک ایستگاه کاری و یک رایانه گیمینگ معمولاً از یک مولفه به مولفه دیگر متفاوت است.

پردازنده ایستگاه کاری در مقابل پردازنده گیمینگ

بیشترین تفاوت معمولاً به پردازنده مورد استفاده هر نوع رایانه برمی گردد. تقریباً هر رایانه ای که ایستگاه کاری نامیده می‌شود ، یک پردازنده قدرتمند دارد، اما ایستگاه های کاری معمولاً از پردازنده هایی استفاده می کنند که برای پردازش همزمان چند کار بهینه شده اند و نه مخصوص بازی.

این پردازنده ها غالباً فراتر از هر چیزی است که گیمر هرگز بخواهد یا به آن نیاز داشته باشد ، مانند Intel Xeon یا AMD Threadripper. اگر در حال ساخت رایانه گیمینگ با کیفیت بالا هستید، ممکن است نیاز باشد حدود 300 دلار برای یک پردازنده سطح بالا هزینه کنید. در مقابل ، هزینه تراشه های ایستگاه های کاری به راحتی می تواند بیش از 2000 دلار باشد. تفاوت در چیست؟CPU های گیمینگ حدود 4-6 هسته دارد و اندازه حافظه کش آن متناسب با تعداد هسته هاست. در مقابل ، یک CPU ایستگاه کاری ممکن است از یک پردازنده 32 هسته ای استفاده کند که دارای یک حافظه کش بسیار بزرگ است.

هسته های بیشتری بهتر هستند ، درست است؟ نه الزاما. برای استفاده از هسته ها ، برنامه نویسان مجبورند برای استفاده از آنها نرم افزاری بنویسند. در اوایل دوران معرفی پردازنده های چهار هسته ای ، تقریبا هیچ بازی‌ای پشتیبانی از پردازنده های 4 هسته ای را ارائه نمی داد. با گذشت زمان ، اوضاع بهتر شده است. اما وقتی صحبت از پردازنده هایی با تعداد زیادی هسته می شود ، همان مشکلات اساسی دوباره شروع می شوند.

یک پردازنده با 20 هسته را تصور کنید که هر کدام با فرکانس 2.0 گیگاهرتز کار می کنند. اکنون پردازنده دوم را با 2 هسته تصور کنید که هرکدام با فرکانس 2.1 گیگاهرتز کار می کنند. جالب است که پردازنده 20 هسته ای در اجرای هر تعداد بازی در واقع عملکرد بدتری خواهد داشت. به این دلیل که داشتن 20 هسته کافی نیست ، شما برای استفاده از هر یک به نرم افزاری نیاز دارید که مختص آن نوشته شده باشد. و تعجب آور نیست که در عمل ، سازندگان بازی تمایل دارند برای پشتیبانی از 4-6 هسته ای که معمولاً در پردازنده های مصرفی مشاهده می کنید ، کد بنویسند. شما احتمالا هیچ بازی‌ای را پیدا نمیکنید که از تعداد هسته های موجود در پردازنده های ایستگاه کاری پشتیبانی کند. اصلا دلیلی ندارد که یک رایانه گیمینگ به پشتیبانی از این نوع پردازنده ها بپردازد؛ زیرا، هیچ مزیتی نخواهد داشت ، به شدت گران ترند و حتی ممکن است مشکل عملکردی هم داشته باشد.

 

کارت گرافیک ایستگاه‌های کاری در مقابل کارت گرافیک رایانه های گیمینگ

همانطور که انتظار دارید واحد پردازش گرافیک (GPU) معمولاً جز اصلی یک رایانه بازی است. اما اگر انتظار می رود که آن دستگاه مدل‌سازی سه بعدی ، ویرایش ویدئو و کارهای مشابه فشرده محاسباتی را انجام دهد ، در ایستگاه کاری نیز می تواند به همان اندازه مهم باشد. در میان پردازنده های گرافیکی ، در واقع تنها دو شرکت تولیدکننده اصلی NVidia GeForce و AMD Radeon هستند. تولیدکنندگان متنوعی کارت گرافیک تولید میکنند، اما تقریباً هر کارت موجود در بازار براساس طرحی از یکی از این دو تولید شده است.

این دو مارک دارای یک پردازنده گرافیکی هستند که مخصوص ایستگاه های کاری‌اند: Quadro و RadeonPro . تفاوت آنها با پردازنده های گرافیکی معمولی این است که مقدار بیشتری حافظه ویدئویی را ارائه می دهند؛ به جای بازی برای نرم افزارهای گرافیکی بهینه شده اند و سرعت کلاک بالاتری را نیز ارائه می دهند.

اگرچه می توان آنها را به سیستم گیمینگ تبدیل کرد ، اما برای آن کارها بهینه نشده اند و ممکن است پشتیبانی زیادی از آن نشود.

 

رم کامپیوترهای گیمینگ در مقابل رم کامپیوترهای کاری

وقتی نوبت به RAM می رسد ، برای اجرای یک رایانه عالی گیمینگ نیازی به چیز زیادی ندارید. داشتن 8 گیگابایت رم این روزها تقریباً استاندارد است و حتی بیشتر از اندازه کافی است که تقریباً همه بازی های رایانه شخصی را که دارید، به خوبی اجرا کنید.

در مقابل ، ایستگاه های کاری معمولاً به مقدار زیادی حافظه رم برای پردازش داده‌های زیاد خود نیاز دارند. ایستگاه های کاری معمولی بین 32 تا 64 گیگابایت رم دارند که دستگاه های پیشرفته از 128 گیگابایت به بالا استفاده می کنند. ایستگاه های کاری همچنین تمایل دارند از نوع دیگری از RAM به نام حافظه کد تصحیح خطا (ECC) استفاده کنند. این یک نوع RAM است که میتواند ثبات را در برنامه ها بهبود بخشد و از خراب شدن داده های شما جلوگیری کند، که با داشتن مهارت در تشخیص خرابی داده‌ها ، آن را مدیریت می کند. در شرایطی که هیچ خطایی نباید انجام شود، مانند تحقیقات علمی یا بانکی ، رم ECC می تواند یک قسمت اساسی از دستگاه شما باشد.

اما گیمرها به این نیازی ندارند. نه تنها هزینه آن بسیار بیشتر از RAM معمولی است ، بلکه در شرایط مختلفی می تواند عملکرد بدتری داشته باشد. اگر ایمنی و خطا برای شما مساله حیاتی نیست، از این نوع رم صرف نظر کنید.

 

تفاوت صدا و مادربرد

از آنجا که ایستگاه های کاری معمولاً از CPU و RAM ویژه استفاده می کنند ، در مادربرد آنها تفاوت های منطبقی وجود دارد. این بردها جدا از داشتن سوکت مناسب برای پردازنده های ایستگاه کاری ، برای مقادیر بالاتر RAM باز می شوند و معمولاً از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند. چیپ‌ست در مادربردهای ایستگاه های کاری مختلف، تفاوت های شایان ذکر ندارد.

 با روی آوردن به رایانه های بازی ، بیشترین تفاوت به ظرفیت صدا بر می گردد. ایستگاه های کاری ممکن است به صدا اهمیت ندهند یا حتی سیستم صوتی نداشته باشند ، در حالی که این برای رایانه گیمینگ یک ضرورت است.

خواه یک بازیکن تفننی باشید یا یک بازیکن رقابتی که در بازی‌ها غرق است، چیپست صدای شما مهم است. بسیاری از مادربردهای گیمینگ از نوعی ساختار صوتی استفاده می کنند که شامل تماس های ورودی / خروجی روکش طلا و توان فیلتر شده برای مبدل صوتی دیجیتال متصل است.

تفاوت های زیبایی شناسی

ایستگاه های کاری معمولا با ظاهر کاری ساخته میشوند. در مقابل ، رایانه های گیمینگ، LED های بیشمار، RGB و زیبایی های مشابه قابل تنظیم دارند. بسته به میزان اشتیاق گیمر، سازندگان از واشرهای لاستیکی برای جداسازی ارتعاشات از دیسک های سخت و یا نصب پایه های ضد لرزش برای آنها استفاده میکنند.

آیا می توان از رایانه شخصی به عنوان ایستگاه کاری استفاده کرد؟ پاسخ یک بار دیگر همین است: گاهی. اگر کمتر از 2000 دلار برای رایانه خود هزینه می کنید ، مطمئناً می توانید از یک ایستگاه کاری و یک رایانه گیمینگ به جای یکدیگر استفاده کنید.

اما یک ایستگاه کاری واقعاً قدرتمند ممکن است پردازنده‌ای داشته باشد که هزینه آن بیش از تمام اجزای سازنده یک رایانه بازی باشد. اما اگر بیش از 2000 دلار هزینه کنید، ایستگاه های کاری قادر به انجام وظایفی هستند که رایانه های شخصی برای انجام آنها کار نمی کنند.

 

منبع:www.pcgamer.com

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش