وبلاگ

7 راه برای بهبود عملکرد رایانه شما

اجتناب ناپذیر است که همه رایانه ها با گذشت زمان سرعت کمتری را تجربه کنند. با افزایش تقاضای نرم افزارها، نحوه واکنش رایانه شما در برابر این تغییرات می تواند تأثیر زیادی در عملکرد آن داشته باشد. سیستم عاملی که در اختیار دارید و اینکه آیا تصمیم به ارتقا به ویندوز 10 گرفته اید نیز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

اگرچه می توانید برای سریعتر کارکردن لپ تاپ خود ، برخی از اجزای آن را ارتقا دهید، اما می توانید چند کار ساده انجام دهید که مقرون به صرفه تر و ساده تر هستند. درست است که این کارها ساده و معمولی به نظر میرسند اما تاثیر زیادی در بهبود عملکرد رایانه شما دارند.

همچنین چندین نوع نرم افزار موجود است که می تواند به شما کمک کند تا برنامه هایی که کمتر استفاده میکنید یا نیاز ندارید، پیدا و حذف کنید. این برنامه ها همچنین می توانند شما را از پرونده ها و نرم افزارهایی که ممکن است دلایل کندی رایانه باشند و در نهایت ارزش حذف دارند، آگاه کنند.

در اینجا هفت روش برای بهبود سرعت کامپیوتر و عملکرد کلی آن آورده شده است.

1  . نرم افزارهای غیرضروری را حذف نصب کنید

رایانه شما احتمالا چندین برنامه از پیش نصب شده دارد که از آنها استفاده نخواهید کرد اما می توانند منابع سیستم را بخورند. این برنامه‌ها را معمولاً وقتی می بینید که یک پنجره به شما پیشنهاد می کند برنامه ای را که قبلاً هرگز استفاده نکرده اید ، به روز کنید.

 • آنها را از رایانه حذف کرده و فضای دیسک را آزاد کنید.
 • روی دکمه "start" کلیک کنید و از منوی "all apps" بازدید کنید.
 • در اینجا می توانید لیستی از برنامه هایی را که نصب کرده اید، مشاهده کنید.
 • هنگامی که برنامه ای را که می خواهید حذف نصب کنید پیدا کردید ، روی نماد کلیک راست کنید تا منوی "Options" را ببینید.

یا می توانید بر روی Start کلیک راست کرده و از Programs and Features بازدید کنید. دستیار ویندوز Cortana نیز می تواند مفید باشد زیرا می تواند جستجوی "Programs" را در جعبه جستجوی خود انجام دهد. از آنجا می توانید تاریخچه‌ای را در مورد برنامه هایی که اخیراً استفاده کرده اید و بیشترین فضا را  اشغال کرده‌اند، پیدا کنید. پس از بررسی موارد نصب شده، می توانید تصمیم بگیرید که کدام برنامه ها برای کمک به بهبود عملکرد سیستم، قابل حذف هستند.

اگر مطمئن نیستید که آیا می خواهید این برنامه ها به طور دائمی پاک شوند ، می توانید نگاهی عمیق تر به برنامه هایی که می خواهید در فهرست های فوق الذکر حذف کنید، انجام دهید.

2. برنامه ها را هنگام راه اندازی محدود کنید

در همین راستا ، همچنین می توانید تعیین کنید کدام برنامه ها هنگام بوت شدن رایانه شما اجرا می شوند. ویندوز 10 دارای یک Task Manager به روز شده است که تعیین میکند چه کاری در پس زمینه اجرا شود و کدام برنامه را خودتان میتوانید اجرا کنید.

برای دسترسی به مدیر وظیفه ، Ctrl-Shift-Esc را فشار دهید. صفحه‌ای ظاهر می شود که لیست تمام برنامه های نصب شده بر روی رایانه شما را نشان میدهد. همچنین به شما شرح مفصلی از میزان RAM مورد استفاده هر برنامه هنگام راه اندازی رایانه را می دهد. برای انجام یک تنظیم ، فقط روی برنامه مورد نظر جهت تغییر کلیک راست کرده تا به آن بگویید تا زمانی که دستور داده نشده، اجرا نشود.

در صورت مشاهده برنامه ای که بر نحوه استفاده از رایانه شما تأثیر می گذارد، همیشه می توانید تنظیمات را تغییر دهید. اگر شک دارید، همیشه می توانید رایانه خود را مجدداً راه اندازی کرده و نحوه کارکرد آن را بدون برنامه های خاص موجود در هنگام راه اندازی مشاهده کنید.

3. رم بیشتری به رایانه خود اضافه کنید:

از نظر میزان استفاده از حافظه، ویندوز 10 نسبت به نسخه های قبلی از RAM کمتری استفاده می کند ، اما افزایش حافظه RAM برای سالها یک روش امتحان شده و واقعی برای سرعت بخشیدن به دستگاه ها بوده است.

اگر یک لپ تاپ قابل تبدیل دارید ، احتمالاً باید به آنچه در جعبه موجود است، اکتفا کنید. برخی از لپ تاپ های تجاری و گیمینگ امکان افزودن RAM را فراهم می کنند اما هنوز هم ممکن است مشکل‌ساز باشد. افزودن RAM بیشتر به رایانه های دسک تاپ بسیار ساده تر و همچنین ارزان تر است. شما میتوانید برای این کار رایانه خود را به یک فروشگاه حرفه ای ببرید تا RAM بیشتری نصب شود.

4- سیستم خود را از نظر جاسوسی و ویروس ها بررسی کنید

تقریباً غیرممکن است که در هنگام مرور وب یک ویروس نگیرید ، اما نرم افزار جدید Windows Defender یافتن بدافزارهایی را که ممکن است باعث مشکلات عمده ای در رایانه شما شود بسیار آسان کرده است. نصب برنامه های third-party نیز آسان است و می تواند به همان اندازه در از بین بردن نرم افزارهای جاسوسی یا ویروسی که دریافت کرده اید، موثر باشد.

برخی از برنامه ها بهتر از بقیه هستند و برخی می توانند فضای بیشتری را اشغال کنند ، که در نتیجه می تواند باعث ایجاد اختلال در سرعت شود. در حالت ایده آل ، شما می خواهید نرم افزاری پیدا کنید که کارآمد باشد و بدافزار را به طور کامل از بین ببرد ، اما فضای زیادی در رایانه شما اشغال نکند.

نصب دو نوع نرم افزار برای نظارت بر عملکرد رایانه گزینه بهتری است. برنامه های پاکسازی بدافزار می توانند مشکلات سرعت یا پاپ‌آپ‌ها، مشکلات عقب مانده یا آشکار را برطرف کنند. با این حال ، شما همچنین باید برنامه هایی را انتخاب کنید که از محافظت مداوم استفاده می کنند و در پس زمینه اجرا می شوند. باز هم به یاد داشته باشید که این برنامه های آنتی ویروس فضا اشغال می کنند ، بنابراین شما باید یکی را انتخاب کنید که عملکرد سیستم را مختل نکند.

کمی تحقیق می تواند به شما کمک کند تا نرم افزاری را که در بودجه شما یا با نوع خاص سیستم عامل شما کار می کند ، پیدا کنید. اگر در حال بارگیری نرم افزار رایگان هستید ، مشکلات سازگاری وجود دارد ، بنابراین قبل از نصب همه موارد را دوباره بررسی کنید تا با اختلال عملکرد رو به رو نشوید.

5- از پاک سازی دیسک استفاده کنید

هر رایانه دارای تعدادی پرونده و برنامه بر روی هارد دیسک خود است که مدتی است استفاده نشده یا غیرضروری هستند. پاکسازی دیسک به شما این امکان را می دهد که کدام برنامه ها و پرونده ها را می توانید از کامپیوتر خود حذف کنید و فضای درایو را برای برنامه هایی که استفاده می کنید، آزاد می کند.

دسترسی به پاکسازی دیسک فوق العاده آسان است.

 • از دکمه Start یا کادر جستجوی Cortana ، به برنامه دسترسی پیدا میکنید.
 • با یک اسکن سریع ، پرونده های موقت، برنامه های نصب شده و صفحات وب که از آنها استفاده نکرده اید و یا دیگر نیازی به آنها ندارید ، نشان داده می شود.
 • از آنجا ، به طور خودکار آنها را حذف می کند و فضا را کمی باز میکند.

کارآیی پاکسازی دیسک به میزان RAM شما در رایانه شما بستگی دارد، یعنی این رم است که باعث می شود رایانه شما کندتر از حالت عادی کار کند. اگر چنین است ، بهتر است رم بیشتری روی دستگاه خود نصب کنید.

6. برای راه اندازی، یک SSD  تهیه کنید.

اگر می خواهید عملکرد بهتری داشته باشید، یک SSD می تواند تا حد زیادی باعث کاهش فشار پردازنده هنگام روشن شدن رایانه شما باشد. اگر تمایل دارید که همزمان چندین برنامه را اجرا کنید یا از نرم افزار ویرایش عکس و فیلم استفاده کنید، SSD می تواند به روانتر شدن و سرعت بارگذاری این برنامه ها کمک زیادی کند.

 SSDها معمولاً روی رایانه ها نصب می شوند ، اما از SSD می توان در برخی از مدل های لپ تاپ نیز استفاده کرد. اگر گزینه استفاده از SSD داخلی را ندارید ، همیشه می توانید یک درایو خارجی خریداری کنید که باUSB3.0   به رایانه شما متصل شود. این درایو می تواند فشار مضاعفی را که در هنگام راه اندازی وجود دارد، تقلیل دهد و برنامه هایی را که برای عملکرد صحیح، به حافظه موقت بیشتری نیاز دارند، تقویت کند.

بسته به نوع رایانه، گزینه های زیادی دارید کنید که متناسب با بودجه شما باشد. وقتی می خواهید SSD مناسبی برای رایانه خود انتخاب کنید، باید با سیستم عامل شما سازگار باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، میتوانید از طریق شماره‌های درج‌شده با همکاران ما تماس بگیرید.

7. نگاهی به مرورگر وب خود بیندازید

اصلاحات جزئی اغلب می توانند تفاوت بزرگی در سرعت رایانه شما ایجاد کنند. چیزهای ساده مثل مرورگری که استفاده می کنید، سرعت بارگیری صفحات وب ، فیلم ها و تصاویر را کاهش یا افزایش می دهد. اگر از مرورگر خاصی استفاده کرده اید و متوجه شده اید که سرعت بالا نیست، یک مرورگر دیگر را امتحان کنید تا ببینید سرعت بارگیری بهتر است یا خیر.

نوع مرورگری که استفاده می کنید، تنها چیزی نیست که هنگام استفاده از وب سرعت کامپیوتر شما را کم کند. اگر حافظه کش کامپیوترتان مدتی است تخلیه نشده است ، میتوانید از تنظیمات خود بازدید کرده و از خالی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

حافظه کش کامپیوتر شما شامل چیزهایی است که هنگام بازدید از وب سایتهای مختلف انتخاب می کنید. بسیاری از سایت ها از کوکی ها استفاده می کنند تا عادات سرچ و وبگردی شما را دریابند تا تبلیغاتی که ممکن است هنگام بازدید از یک سایت روی آنها کلیک کنید، به شما نشان دهند. حافظه کش این اطلاعات را نگهداری می کند و اگر زمان زیادی را در اینترنت می گذرانید، این پرونده ها جمع می شوند و باعث می شوند رایانه شما کندتر کار کند.

برای INTERNET EXPLORER:

 • "INTERNET OPTIONS" را باز کنید.
 • روی تب "GENERAL" کلیک کنید
 • به دنبال گزینه "Browsing History" باشید
 • " Temporary Internet File” و " Website Data " را انتخاب کنید
 • "DELETE" را بزنید

برای Google Chrome :

 • " More settings" را باز کنید.
 • "more tools” را انتخاب کنید
 • روی “ Clear browsing data”  کلیک کنید
 • توجه داشته باشید که Chrome به شما امکان می دهد داده ها را در یک بازه زمانی خاص حذف کنید
 • اگر قبلاً پرونده ها را در حافظه کش خود حذف نکرده اید ، می خواهید "all time" را انتخاب کنید
 • کادرهای Cookies and other site data و “Cached images and files” را علامت بزنید
 • Clear data  را بزنید.

قابل ذکر است که کوکی ها همچنین می توانند از عملکرد تکمیل خودکار(atuofill)  در نوار جستجوی شما استفاده کنند ، بنابراین بهتر است وب سایت های مورد علاقه خود را به صورت موردی علامت گذاری (bookmark) کنید.

منبع

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش