وبلاگ

همه چیز درباره مانیتورهای گیمینگ

تلاش برای شناختن مانیتورهای گیمینگ کار سختی است؛ زیرا از اصطلاحات فنی بسیاری برخوردارند. نرخ تازه سازی تطبیقی؟ سوئیچینگ in-plane؟ OLED؟ این اصطلاحات به چه معناست؟ بگذارید آنها را برای شما باز کنیم.

چه بخواهید یک بازی تیراندازی انجام دهید که به یک پنل سرعت پاسخ سریع نیاز دارد یا به نمایشگری که رنگ های دقیق را ارائه می دهد تا بتوانید با آن ویرایش عکس انجام دهید ، ما به شما توضیح می دهیم که باید به دنبال چه چیزی باشید.

اندازه و وضوح

یکی از اولین مواردی که هنگام خرید مانیتور باید به آن توجه کنید، اندازه و رزولوشن (وضوح تصویر) است.1080P ، 1440P و 4K از رزولوشن های محبوب هستند.

1080P

1920x1080 رایج ترین رزولوشن بازی امروزه است. همانطور که از نام آن مشخص است ، وضوح آن مجموع 1920 پیکسل در 1080 ضرب شده است. این رقم در مجموع 2703600 پیکسل است. گرچه محبوب است ، اما مدت هاست که وجود دارد و کم کم دارد قدیمی میشود. در نتیجه ، برای پنل های کوچکتر ، که تعداد پیکسل نسبتاً کم آن چندان مهم نباشد، بهترین حالت را دارد. ما داریم از مانیتورهای 23 اینچ و پایینتر صحبت میکنیم.

1440P

P2560x1440 ، همچنین به عنوان quad-high-definition (QHD) نیز شناخته می شود، تکنولوژی دلپذیری برای بسیاری از گیمرهای رایانه های شخصی با سخت افزار متوسط به بالا است. با 3686400 عدد پیکسل ترکیبی ، 77 درصد پیکسل بیشتر از 1920x1080 ارائه می دهد اما از نظر گرافیکی به اندازه k4 نیست. کارت های گرافیک مناسب برای جفت شدن با آن شامل GTX 1070 انویدیا یا RX Vega 56 AMD به بالا است. پیکسل های آن برای مانیتورهای بین 24-30 اینچ عالی است.

4k

وقتی صحبت از نمایشگرهای بازی می شود ، 4k معمولاً برابر با وضوح 3840x2160 است. همچنین از آن به عنوان Ultra-High-Definition (UHD)یاد می شود که از 8294400 پیکسل کل تشکیل شده است. این چهار برابر 1920x1080 است. این رزولوشن کارت گرافیک سطح بالایی نیز می‌طلبد. در حالی که وضوح فوق العاده بالا می تواند مشکلات نامشخص در بزرگترین پنل های 4k را کاهش دهد ، ما به طور کلی فقط آن را به گیمرهایی توصیه می کنیم که دارای یک کارت سطح بالا مانند Nvidia GTX 1080TI یا کسانی که دارای دو کارت گرافیک پیشرفته مانند  Nvidia GTX 1080 و AMD's RX Vega 64 هستند.

مانیتورهای نسبت تصویری 21:9 ultrawide:

مانیتورهای قبلی که ذکر کردیم همه از نسبت ابعاد 16:9 استفاده می کردند ، این بدان معناست که آنها دارای عرض 16 واحد و ارتفاع 9 هستند. گرچه واقعاً محبوب هستند ، مانیتورهای 21:9 Ultrawide در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این مانیتورها به شما این امکان را میدهند تا در بازیهای تیراندازی مثل battlefield1 با میدان دید وسیعتر راحتتر دشمنان را بیابید. با این وجود همه بازی ها از نسبت ابعاد وسیع بهره نمی برند. بازی های قدیمی ممکن است در هر دو طرف صفحه نوارهای سیاه داشته باشند. . برخی از بازی ها مانند Overwatch فقط قسمت بالا و پایین را برش می دهند ، که اگر در تمام صفحه بازی کنید در دیدگاه شما ساکن است.

مانیتورهای Ultrawide در رزولوشن های مختلف ارائه می شوند. محبوب ترین ها شامل 2560x1080 ، 3440x1440 و 3840x1600 هستند. مورد آخر به اندازه 4k از نظر گرافیکی مناسب نیست، اما گرافیک بیشتری از P2560x1440 خواهید گرفت، بنابراین شما برای اجرای آن باید یک GPU خوب مانند GTX 1080 یا RX Vega64 داشته باشید.

 

مسطح در مقابل منحنی

پنلهای منحنی در حال حاظر ترند هستند. با یک نسبت ابعاد بزرگ ، میتوانند احساس بسیار خوبی از بازی ایجاد کنند. در حالی که آنها غالباً با نمایشگرهای ultrawide جفت می شوند ، گاهی اوقات مانیتورهای 16: 9 را نیز مشاهده می کنید که صفحه های منحنی دارند. بیشتر مانیتورهای منحنی معمولاً زاویه های منحنی بین 21 تا 31 درجه را ارائه می دهند ، اما طراحی های تهاجمی تری وجود دارد که فراتر از آن هستند. تصمیم گیری در مورد تهیه مانیتور خمیده یا عمق منحنی بودن به اولویت شخصی برمی گردد. پیشنهاد می کنیم قبل از سرمایه گذاری یکی از آنها را امتحان کنید. به طور کلی ، ما فقط هنگامی که یک مانیتور خمیده با یک صفحه فوق تصویری جفت می شود، خمیده را توصیه می کنیم.

نرخ تازه سازی

هنگام بحث در مورد مانیتورها ، هرتز واحد اندازه گیری ای است که برای تعیین سرعت یک صفحه برای کشیدن فریم های منفرد یا "تازه سازی" یک صفحه استفاده می شود. نرخ تازه سازی مانیتور محدودیت نرخ فریم آن را تعیین می کند. به عنوان مثال ، یک پنل 60 هرتز محدود به نمایش حداکثر 60 فریم در ثانیه است. در نتیجه ما مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا را برای انجام بازیها توصیه می کنیم ، اما هزینه آنها معمولاً بیشتر است. در حالی که بیشتر مانیتورهای مدرن به 60 هرتز محدود هستند ، مانیتورهای جذاب بازی می توانند تا 75 ، 120 ، 144 و حتی 240 هرتز رشد کنند.

 مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا برای بازی های مبارزه ای رقابتی و شوترهای مبتنی بر کشش عالی هستند ، زیرا داده های فریم بیشتری به شما می دهند. شما به تجهیزات قدرتمند نیاز خواهید داشت که بتواند از این نرخ فریم های بالا بهره ببرد.

نرخ تازه سازی تطبیقی

در حالی که اکثر مانیتورها با نرخ تازه سازی ثابت قفل شده اند (یعنی 60Hz یا 120Hz و غیره) ، نمایشگرهای نرخ تازه سازی تطبیقی به کارت گرافیک شما امکان می دهد تا میزان تازه سازی صفحه را کنترل کند. به عنوان مثال ، اگر سیستم شما در هر لحظه فقط قادر به ارائه 40 فریم در ثانیه باشد ، کارت گرافیک میزان تازه سازی مانیتور را به 40 هرتز کاهش می دهد تا با آن مطابقت داشته باشد. این یک ویژگی است که ما واقعاً آن را توصیه می کنیم. خوشبختانه ، AMD و Nvidia هردو راه حل های نرخ تازه سازی تطبیقی ارائه می دهند. در سمت AMD ، FreeSync وجود دارد، در کنار انویدیا ، G-Sync وجود دارد. برای کار با نرخ تازه سازی تطبیقی ، باید مانیتور را با GPU مربوطه جفت کنید.

پنل های G-Sync به یک ماژول Nvidia در مانیتور نیاز دارند ، در حالی که پانل های FreeSync فقط به پشتیبانی یک مانیتور از 1.2DisplayPort استاندارد نیاز دارند. از آنجا که پنل های G-Sync به یک ماژول فیزیکی نیاز دارند ، قیمت آنها معمولاً بیشتر از نمونه های FreeSync آنها است.

انواع پنل

وقتی صحبت از نمایشگرها می شود ، دو نوع اصلی وجود دارد. بیشتر نمایشگرها از LED های نمایشگر کریستال مایع استفاده می کنند که نور پس زمینه فلورسنت را فراهم می کند. نوع دیگر فناوری نوظهور OLED است.

LED LCD:

TN

 

TN مخفف twisted nematic است و یک صفحه محبوب است که ساخت آن ارزان است. مهمترین مزیت آن این است که زمان پاسخگویی سریعی را ارائه می دهد ، که برای بازی خوب است ، اما آنها در مقایسه با معادل های IPS دارای زاویه دید پایین تری هستند. دقت رنگ آنها نیز چندان مناسب نیست.

IPS

IPS مخفف in-plane switching است و به طور کلی گران تر و برتر از نمونه های TN خود هستند. آنها زاویه دید گسترده تر و دقت رنگ بهتری را نسبت به TN ارائه می دهند ، که آنها را برای ویرایش عکس و فیلم عالی می کند. پنل های TN زمان پاسخ دهی به مراتب سریعتری را ارائه می دهند ، اما تولیدکنندگان توانسته اند زمان پاسخ IPS را به زیر پنج میلی ثانیه برسانند ، که برای اکثر گیمرها کاملا مناسب است. در نتیجه ، این یک نوع پنل است که ما به اکثر افراد توصیه می کنیم.

VA

VA مخفف vertical alignment است. نوع پنل نسبت کنتراست بهتری نسبت به IPS ارائه می دهد ، به این معنی که سطح سیاه عمیقی را فراهم می کند. همچنین از دقت رنگ و زاویه دید بهتری نسبت به TN برخوردار است ، هرچند نمی تواند با IPS در هر دو دسته مطابقت داشته باشد. از آنجا که درباره بازی صحبت میکنیم ، یکی از جنبه های منفی پانل های VA این است که معروف هستند که جلوه های شبح‌مانند نامطلوبی را ایجاد می کنند ، که وقتی حرکات زیادی روی صفحه وجود دارد، بیشتر به چشم می آیند.

OLED

فن آوری پنل در حال ظهور ، پنل های دیود ساطع کننده نور ارگانیک است. این صفحه های OLED از یک صفحه نمایش انتقالی استفاده می کنند که پیکسل های جداگانه با نور پس زمینه را تولید می کند به جای اینکه به نور پس زمینه ارائه شده توسط LED های بزرگتر اتکا کنند. این ویژگی به آنها این امکان را می دهد که پیکسل های منفرد را برای رسیدن به سطوح واقعی سیاه خاموش کنند. نکته مهم در صفحه های OLED این است که نمی توانند به اندازه معادل های LED خود روشن شوند.

 

HDR

HDR مخفف high-dynamic range است و هدف آن ارائه طیف رنگی گسترده تری فراتر از استاندارد دیرینه sRGB است. HDR نسبت کنتراست بالاتری را بین سطح سفید و سیاه ایجاد می کند و به طور کلی سعی در نمایش واقعی تر رنگ ها دارد.

طبق گفته NVIDIA ، HDR می تواند طیف رنگی را با دو برابر گسترش دهد ، که تقریباً 75 درصد از طیف رنگی قابل مشاهده است.

چندین استاندارد HDR وجود دارد. HDR10 نیاز دارد پنل ها به روشنایی 2000 نیت برسند، در حالی که برای مایکروسافت 600 نیت است. مانند OLED ، HDR یک فناوری نوظهور است و تازه شروع به پیشرفت در فضای مانیتور بازی PC کرده است.

زمان پاسخ

هنگام جستجوی مانیتور مخصوص بازی ، تهیه یک مانیتور که زمان پاسخگویی سریع را ارائه می دهد بسیار مهم است. زمان پاسخ به طور کلی با مدت زمانی که یک پیکسل از سایه خاکستری به سایه دیگر می رسد ، اندازه گیری می شود. برای بازی شما باید به دنبال یک مانیتور باشید که پنج میلی ثانیه تأخیر یا کمتر از آن ارائه دهد.

داشتن زمان پاسخگویی بالا ، بازی را تار و لبه های هر تصویر را نامطلوب نشان می دهد. این امر به ویژه هنگامی که حرکت زیادی روی صفحه وجود داشته باشد مشهود خواهد بود. همچنین می تواند به عنوان یک نقطه ضعف بازی باشد ، زیرا زمان کمتری برای واکنش به وقایع درون بازی خواهید داشت.

 

پورتها

هنگام خرید یک مانیتور مخصوص بازی ، بهتر است توجه داشته باشید که آیا پورت ویدیویی آن از کارت گرافیک شما پشتیبانی می کند یا خیر. به عنوان مثال ، ممکن است برخی از کارت های ویدیوی قدیمی اتصالات DisplayPort را ارائه ندهند و برخی از مانیتورهای جدیدتر بازی فاقد ورودی HDMI باشند.

DVI

DVI یک استاندارد قدیمی HD است که قادر به انتقال فیلم تا وضوح 1920x1200 است اما بسیاری از کابل های قدیمی DVI نمی توانند صدا را تحویل دهند.

HDMI

HDMI جایگزین DVI است و از انتقال صدا پشتیبانی می کند. مدرن ترین نسخه HDMI 2.0 است که از فیلم 4K تا 60FPS و HDR پشتیبانی می کند. همچنین از مانیتورهای نسبت ابعاد 21: 9 و جریان های ویدئویی دوتایی پشتیبانی می کند.

با این وجود 2.1HDMI  افقی است و پهنای باند را از 18Gbps به 48 GBps افزایش می دهد. این یک استاندارد آینده نگر است که امکان رزولوشن تا 10K و نرخ فریم تا 120FPS را فراهم می کند.

DisplayPort

آخرین استاندارد DisplayPort نسخه 1.4 است که قابلیت HDR را فراهم می کند و از فیلم های 8K/60FPS و 4 4K/120FPS پشتیبانی می کند. 1.4DisplayPort همچنین از حداکثر 32 کانال صوتی با نرخ نمونه 1536 کیلوهرتز پشتیبانی می کند.

جک های صوتی و USB

برخی از مانیتورها پورت USB و جک صوتی را ارائه می دهند. از آنها استقبال زیادی میشود زیرا به شما امکان می دهد کنترلهای بازی ، درایوها و هدست ها را به راحتی متصل کنید.

پایه های قابل تنظیم و پایه های VESA

یکی از مواردی که بسیاری از افراد هنگام خرید مانیتور از آن چشم پوشی می کنند ، کیفیت جایگاه آن است. یک پایه خوب نه تنها به شما امکان می دهد پانل را به بالا و پایین ببرید ، بلکه آن را به جلو و عقب نیز متمایل کنید.

برخی پایه های مانیتور به شما امکان می دهند نمایشگر را 90 درجه بچرخانید تا بتوانید هنگام خواندن مقالات طولانی ، طول عمودی بیشتری داشته باشید. این جهت گیری همچنین می تواند به شما امکان ذخیره فضای میز را بدهد.

همچنین بهتر است به دنبال مانیتورهایی باشید که از استاندارد نصب VESA پشتیبانی می کنند. این ویژگی اطمینان حاصل می کند که مانیتور با مجموعه ای گسترده از پایه ها سازگار است که به شما امکان می دهد آن را به دیوارها وصل کنید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش