وبلاگ

رم DDR4 یا DDR5؟

DDR5 نسل بعدی RAM  ها است که در چند سال گذشته مورد حدس و گمان قرار گرفته است. انتشار مشخصات استاندارد آن در ابتدا برای سال 2018 برنامه ریزی شده بود اما بارها به عقب رانده شد ، تاریخ انتشار رسمی آن سرانجام 14 جولای 2020 بود(24 تیر 1399). اولین تراشه DDR5 که واقعاً فاش شد توسط SK Hynix در 6 اکتبر 2020 رونمایی شد(15 مهر 99) ، اما این مورد برای متخصص "Big داده ها ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین معرفی شد تا برای برای کامپیوتر های رومیزی و گیمینگ. به احتمال زیاد اولین نمونه ها برای سرورها در اوایل سال 2021 در دسترس خواهند بود و در دسترس بودن گسترده برای رایانه های رومیزی در نیمه دوم سال 2021 است.

به طور معمول در مورد RAM ها ، بیشتر از سایر اجزای کامپیوتر مانند CPU ها و GPU ها ، زمان میبرد تا با بقیه اجزا تطبیق شوند. برای DDR5 ، مانند نسل قبلی RAM ، آخرین مادربردها و پردازنده ها (حتی پردازنده های سری AMD اخیر 5000) با DDR5 سازگار نیستند ، اگرچه انتظار می رود که Intel Alder Lake 12th Gen ، که برای اواخر سال 2021 برنامه ریزی شده است ، سازگار باشد. هنوز هیچ اطلاعات رسمی در مورد زمان پشتیبانی CPU های AMD از DDR5 وجود ندارد.

در این صورت ، DDR5 در حال حاضر حتی یک گزینه نیست. حال وقتی که منتشر شد ، آیا ارزش ارتقا را دارد؟ بیایید نگاهی به آنچه می دانیم بیندازیم.

مشخصات:

همانطور که در زیر می بینیم ، DDR5 نوید بهبود عملکرد در زمینه های کلیدی را می دهد که بر کاربران بازی و ایستگاه های کاری تأثیر می گذارد ، یعنی ظرفیت حافظه ، سرعت و همچنین بهره وری قدرت. همانطور که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد ، بسیاری از این پیشرفت ها تا مدت ها تأثیر چندانی بر رایانه های رومیزی نخواهد داشت.

مصرف برق DDR5:

اگرچه مصرف انرژی کمتر برای یک تراشه قوی تر ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد ، اما کوچک شدن اندازه ترانزیستورها برای نسل جدید به معنی افزایش در هر دو است ، همانطور که در مورد نسل های قبلی DDR اتفاق افتاد. کاهش 0.1 ولت (8.4 درصدی) ممکن است زیاد به نظر نرسد و احتمالاً تفاوت زیادی برای کاربران رایانه های شخصی ایجاد نمی کند ، اما باید به معنی افزایش قابل توجه عمر باتری برای لپ تاپ ها در هنگام استفاده از فناوری باشد.

جالب است که تراشه های DDR5 از نسل های قبلی جدا می شوند زیرا ولتاژ خود را تنظیم می کنند ، در حالی که این ویژگی از مادربرد کنترل می شود. ممکن است (ما امیدواریم) هزینه های مادربردها در آینده کاهش یابد.

سازگاری با DDR5:

توجه به این نکته ضروری است که مانند DDR3 و DDR4 ، طرح پین برای DDR5 با نسل های قبلی متفاوت خواهد بود. این بدان معناست که مادربردهای DDR4 و حافظه DDR5 با یکدیگر سازگار نیستند.

خطای تصحیح کد DDR5:

بررسی خطای حافظه ویژگی ای است که برای سرورها بسیار مهم است و باید همیشه در حالت آنلاین باقی بماند. DDR5 وعده بهبود بررسی خطای بیشتر نسبت به DDR4 را می دهد و کنترل کامل این ویژگی را بر روی قالب (یعنی روی خود تراشه های RAM) منتقل می کند. حذف کنترل کننده حافظه که این عملکرد را از CPU به RAM ربط می دهد ، باید قدرت پردازشی را افزایش دهد.

زمان بندی حافظه و زمان تاخیر DDR5:

انتظار می رود که DDR5 دارای تاخیر مشابهی با DDR4 باشد ، اگرچه پیشرفت های تکنولوژیکی امکان دسترسی به حافظه را فراهم می کند ، حتی در حالی که برخی از بانک های حافظه آن در حال به روز شدن هستند ، ممکن است پیشرفت هایی را نسبت به نسخه قبلی خود داشته باشد ، حداقل پس از پیشرفت فناوری.

در نهایت ما هنوز به هیچ اطلاعاتی در مورد زمان های حافظه DDR5 دسترسی نداریم. این معیار کلیدی ، که در جلوی تراشه RAM به صورت چهار عدد با خط فاصله از هم جدا شده است ، نشان دهنده تعداد چرخه های ساعت است که برای بازیابی اطلاعات توسط حافظه لازم است. این چهار عدد از چپ به راست خوانده می شوند: CAS ، tRCD ، tRAP و tRAS. همه آنها نشان دهنده تعداد چرخه هایی است که برای انجام عملیات خاص توسط RAM لازم است. به عنوان مثال ، برخی از RAM های DDR3-2000 دارای فرکانس کلاک واقعی 1000 مگاهرتز هستند ، یعنی چرخه ساعت 1 ثانیه/1000 = 1 ثانیه (نانو ثانیه). اگر شماره CAS 6 بود ، این نشان می دهد که این روش 6n طول می کشد

از نظر تاریخی ، اولین تراشه های DDR4 ، علیرغم داشتن سرعت ساعت و حجم حافظه بالاتر از نسخه های قبلی DDR3 ، در واقع به دلیل دارا بودن زمان بندی های بسیار بالاتر در زمان انتشار کندتر به نظر می رسید. مدتی طول کشید تا تولیدکنندگان این فناوری را ارتقا دهند تا جایی که عملکرد بهتری نسبت به نسل قبل داشته باشد. فقط زمان نشان می دهد که آیا این مورد در مورد DDR5 نیز ثابت می شود یا خیر.

ظرفیت حافظه DDR5:

ما می دانیم که 5DDR تا 4 برابر حافظه DDR4 را دارد: حداکثر 64 گیگابایت در هر تراشه برای حافظه UDIMM - یعنی آنچه برای رایانه های رومیزی استفاده می شود. زمانی که فناوری مادربرد در دسترس قرار گیرد ، احتمال جمع آوری 8 برابر از این تراشه ها وجود دارد (احتمالاً در سال 2022) ، یعنی RAM سیستم 512 گیگابایت ، که مقدار بیهوده ای از حافظه است. به خاطر داشته باشید که تا همین اواخر تنظیمات بازی با مشخصات ​​متوسط ​​شما فقط به 8 گیگابایت رم نیاز داشت ، اگرچه ما در حال حاضر 16 گیگابایت را به صورت استاندارد توصیه می کنیم. هنگام آزمایش پردازنده های جدید سری 5000 Ryzen متوجه شدیم که جهش از 16 گیگابایت به 32 گیگابایت تفاوت قابل توجهی در عملکرد دارد. معماری AMD ، به ویژه پارچه Infinity ، برای بهره مندی بیشتر از آن به ظرفیت حافظه کافی نیاز دارد. برای ویرایشگرهای ویدئو ، 32 گیگابایت RAM استاندارد خواهد بود ، در صورتی که از فیلم 4K استفاده می کنید ، به 64 گیگابایت ارتقا دهید.

RAM چقدر بر عملکرد تأثیر می گذارد؟

افزایش RAM می تواند به ویژه هنگام انجام بازی ها با وضوح 1080p قابل توجه باشد. هرچه رزولوشن بازی را بالاتر از 1080p قرار دهید ، بیشتر به جای محدود شدن CPU به GPU محدود می شود. بنابراین بازی های 1080p بیشتر به عملکرد CPU وابسته است و بهبود سرعت و اندازه حافظه باعث بهبود عملکرد CPU می شود. اگرچه وضوح تصویر بالاتر می رود ، بازدهی نزولی دارید.

به طور مشابه ، برخی عناوین بازی بیشتر به عملکرد CPU وابسته هستند ، مانند Microsoft Flight Simulator و Kerbal Space Program ، که در آن شبیه سازی های پیچیده فیزیک مورد نیاز است ، یا در عناوین بزرگ جهانی مداوم. عملکرد FPS در این بازی ها را می توان از طریق ارتقاء RAM به طرز چشمگیری بهبود بخشید ، زیرا این امر تنگناهای عملکرد CPU شما را برطرف می کند. با همان منطق "گرافیک آنبورد" ، مانند AMD AMU ، از RAM داخلی به عنوان VRAM استفاده می شود ، بنابراین RAM ارتقاء یافته ممکن است به نفع کاربران متوسط ​​لپ تاپ شما باشد.

همانطور که گفته شد ، پردازنده های Zen 2 AMD بیشتر از رقبای اینتل به RAM وابسته بودند. به طور کلی 16 گیگابایت نیاز بود تا از بالاترین سطح سری Ryzen 3000 بیشترین بهره را ببرید. معماری Zen 3 ، طبق گفته خود AMD ، دارای حداکثر سرعت 4000 گیگابیت بر ثانیه است تا عملکرد CPU را به حداکثر برساند. آزمایش خود ما بر پردازنده های جدید AMD Zen 3 نشان داده است که جهش از 16 گیگابایت رم به 32 گیگابایت تفاوت زیادی در FPS ایجاد کرده است. این به وضوح تنگنای عملکردی را نشان می دهد که در صورت کافی نبودن RAM ممکن است رخ دهد ، اما این مورد نیز وجود دارد که هر چیزی بالاتر از 4000 گیگابیت بر ثانیه و 32 گیگابایت RAM (که همه آنها را می توان با DDR4 ملاقات کرد) تفاوت چندانی با CPU نخواهد داشت.

در خلاصه:

مزایایی که DDR5 ارائه می دهد هیجان انگیز است ، واقعیت این است که ما شاهد استفاده از این رایانه ها تا سال آینده در رایانه های شخصی نخواهیم بود و حتی در آن صورت ، بعید به نظر می رسد که شاهد CPU هایی باشیم که بتوانند پتانسیل DDR5 را به طور کامل باز کنند. DDR4 در سال 2014 منتشر شد و ما هنوز می بینیم که برخی از ماشین های بازی از DDR3 تا به امروز استفاده می کنند ، اگرچه اکنون به طور فزاینده ای قدیمی شده است. در زمان عرضه DDR4 تفاوت چندانی با عملکرد قبلی خود مشاهده نکردیم ، بعید است که DDR5 در اکثر رایانه ها تا اواخر سال 2021 گسترده باشد و ما می توانیم انتظار داشته باشیم که DDR4 همچنان بخش بزرگی از بازار را تا اواخر سال 2022 باشد.

در نهایت DDR5 سقف عملکرد بالقوه CPU ها و رایانه های شخصی بازی را به طور کلی افزایش می دهد ، اما تا زمانی که این اجزای دیگر به سطحی نرسند که واقعاً بتواند این را برآورده کند ، احتمالاً ارتقاء به DDR5 بی معنی خواهد بود. اگرچه RAM بهتر می تواند عملکرد را تغییر دهد ، اما هنوز آستانه ای فراتر از آن وجود دارد که به معنی بهبودهای ناچیز است و حداقل برای سال آینده DDR4 برای برآوردن این آستانه کافی است.

 

ترجمه:دانیال رمضانی

منبع:www.pcgamer.com

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش